Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2013, sygn. ILPP2/443-1075/12-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1075/12-2/MN
Czy prawidłowe jest opodatkowanie przez Spółkę pożyczek podatkiem VAT, a w konsekwencji wystawianie przez Spółkę co miesiąc faktur VAT na kwoty naliczonych zgodnie z umowami odsetek i ujmowanie tych faktur w rejestrach VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2012 r. (data wpływu 22 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT udzielonych pożyczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT udzielonych pożyczek.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką świadczącą usługi wspierające prowadzenie przez inne podmioty działalności gospodarczej (tzw. outsourcing). Są to usługi w zakresie ochrony osób i mienia. Ponadto, w ramach prowadzonej działalności, Spółka udziela pożyczek. Dotychczas Spółka udzieliła kilka pożyczek, kilku różnym podmiotom, w ciągu kilku ostatnich lat. Pożyczki gotówkowe udzielane są spółkom powiązanym kapitałowo z Wnioskodawcą (spółkom-córkom) lub podmiotom zewnętrznym. Zgodnie z zawieranymi przez Spółkę umowami pożyczek:
- pożyczki są oprocentowane,
- spłata kapitału głównego następuje jednorazowo, w ustalonym w umowie terminie,
- co do zasady datą płatności naliczanych odsetek jest data płatności kapitału głównego odsetki stają się wymagalne w dacie płatności kapitału głównego (występują również przypadki, gdy odsetki są wymagalne przed spłatą kapitału głównego), .
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right