Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2013, sygn. ILPB2/415-977/12-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-977/12-2/ES

Czy sprzedaż jednej czwartej udziału otrzymanego w spadku, nabytego dnia 17 września 2008 r. po zmarłej matce, w domu własnościowym , zbytego dnia 3 lutego 2012 r., na podstawie aktu notarialnego - będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi meldunkowej, skoro nie legitymuje się potwierdzeniem zameldowania pod ww. adresem lecz faktycznie jak wyżej wykazano zamieszkiwała wraz z rodzicami pod adresem (...) przez okres wskazany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P.. przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2012 r. (data wpływu 22 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi meldunkowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi meldunkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni urodziła się w 1941 r. Natomiast jako czteroletnia dziewczynka, w 1945 r. zamieszkała w L. Zainteresowana początkowo tam mieszkała z rodzicami a po śmierci ojca z matką przez okres od września 1945 r. do listopada 1959 r. Wnioskodawczyni sądziła, iż z Urzędu Gminy i Urzędu Miejskiego otrzyma stosowne potwierdzenie zameldowania. Jednakże okazało się, że nie figuruje w księgach meldunkowych ww. Urzędów, przy czym zaznaczyła, iż takie potwierdzenia uzyskały trzy Jej młodsze siostry i skorzystały już z ulgi meldunkowej. Ponadto Wnioskodawczyni wyjaśniła, iż Parafia Rzymsko Katolicka nie posiada także ksiąg z tego okresu, które potwierdzałyby przystąpienie przez Nią do pierwszej komunii Św., figuruje jednak jako osoba przystępująca do bierzmowania. Brak jest także ewidencji ze zlikwidowanej szkoły podstawowej 7 klasowej, którą ukończyła. Zainteresowana nadmieniła, iż nikt nie był w stanie Jej odpowiedzieć na pytanie, gdzie ta ewidencja może się znajdować i czy w ogóle jeszcze istnieje. Niestety nie posiada także świadectw szkolnych z tego okresu. Jedynymi dokumentami pośrednio potwierdzającymi Jej wersję jest odpis wniosku o wydanie Jej dowodu osobistego z dnia 20 października 1972 r., w którym to stwierdzono, że w obecnej miejscowości, tj. Z. zamieszkuje od dnia 23 listopada 1959 r., a uprzednim miejscem Jej zamieszkania były L. Dodatkowo z poświadczenia zameldowania z dnia 17 lutego 2012 r. wynika, iż pobyt stały w Z datuje się od dnia 23 listopada 1959 r. Ponadto Wnioskodawczyni posiada oświadczenia mieszkańców miejscowości L, potwierdzające Jej faktyczne tam zamieszkiwanie oraz operat szacunkowy dotyczący określenia wartości nieruchomości w L, sporządzony zgodnie z żądaniem Urzędu Skarbowego, do którego zgłosiły się Jej siostry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00