Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2013, sygn. ITPP2/443-976/13/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-976/13/AW

Zwolnienie od podatku świadczonych usług pośrednictwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług pośrednictwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług pośrednictwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Zamierza Pani prowadzić działalność polegającą na pośrednictwie w zakresie oferowania produktów finansowych i ubezpieczeniowych. W celu prowadzenia takiej działalności zawarła Pani umowę ze spółką z o.o., zwaną agentem, która działa w oparciu o umowy pośrednictwa finansowego zawarte z instytucjami finansowymi (oferującymi produkty finansowe) oraz instytucjami ubezpieczeniowymi (oferującymi produkty ubezpieczeniowe). Agent, na podstawie swoich umów, oferuje produkty instytucji finansowych i ubezpieczeniowych typu kredyty (pełen zakres), ubezpieczenia życiowe, majątkowe i zdrowotne i produkty inwestycyjne (fundusze lokaty) itp. Na podstawie swojej umowy z agentem będzie Pani aktywnie uczestniczyła w pośredniczeniu w dystrybucji ww. produktów, poprzez podejmowanie czynności zmierzających do zawarcia umów pomiędzy klientami i instytucjami finansowymi i ubezpieczeniowymi. Czynności te to m.in. poszukiwanie klientów, informowanie potencjalnych klientów o oferowanych produktach (prezentacja oferty), analizowanie potrzeb i oczekiwań klientów w zakresie nabycia produktów, przedstawianie konkretnych rozwiązań dla określonych klientów po rozpoznaniu ich potrzeb, uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez instytucje finansowe i ubezpieczeniowe. Aktywne działania informacyjne, marketingowe, analityczne powinny prowadzić do skutecznej sprzedaży oferowanych produktów. Poza tym będzie Pani aktywnie nakłaniać potencjalnych klientów do zawarcia umów z instytucjami finansowymi i ubezpieczeniowymi, dbać o stały kontakt z klientami (telefony, spotkania) w trakcie których trzeba nakłaniać do zakupów, informować o warunkach, jakie muszą spełnić w celu zawarcia umów, dokonywać ewentualnego serwisowania klientów w zakresie oferowanych produktów. Działania te mają zmierzać do tego, aby klient zawarł umowę z instytucjami finansowymi i ubezpieczeniowymi za pośrednictwem agenta (sp. z o.o.), z którym ma Pani podpisaną umowę współpracy. Za swoje czynności będzie Pani otrzymywać od agenta wynagrodzenie prowizyjne, zależne od wyników sprzedaży produktów finansowych, która zostanie sfinalizowana przy Pani udziale za pośrednictwem agenta, pomiędzy klientem a instytucjami finansowymi i ubezpieczeniowymi. Wynagrodzenie będzie zależne bezpośrednio od zawarcia umowy pomiędzy klientem a instytucją finansową lub ubezpieczeniową, za pośrednictwem agenta, przy Pani udziale.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00