Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2013, sygn. ITPB2/415-823/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-823/13/BK
Czy Wnioskodawca może poniesione koszty z tytułu zatrudnienia terapeutki (wynagrodzenie brutto oraz zapłacone składki ZUS) odliczyć od dochodu w rozliczeniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2013 r. (data wpływu 3 września 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 i 25 listopada 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 19 i 25 listopada 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku tym oraz jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
We wrześniu 2012 r. została orzeczona niepełnosprawność syna Wnioskodawcy. Syn jest chory na autyzm dziecięcy. Jak podaje Wnioskodawca, autyzm dziecięcy określany jest inaczej jako całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. W przypadku syna Wnioskodawcy są to głównie zaburzenia w rozwoju mowy i komunikacji społecznej. Po otrzymaniu diagnozy Wnioskodawca zapisał syna na listę oczekujących na przyznanie rehabilitacji-terapii w Ośrodku dla Osób z Autyzmem. Do tej pory nie została przyznana terapia, z uwagi na brak dostatecznych środków finansowych w kasie NFZ. Ponieważ, w przypadku dzieci autystycznych bardzo ważna jest wczesna interwencja, Wnioskodawca od lutego 2013 r. zatrudnił na koszt własny terapeutkę na umowę o pracę. Jest to osoba o odpowiednim wykształceniu wyższym, po ukończonym trzy-stopniowym kursie dla terapeutów pracujących z osobami autystycznymi. Ponadto, osoba ta jest zatrudniona na pół etatu w Poradni dla Osób z Autyzmem, która w tym regionie jest głównym państwowym ośrodkiem prowadzącym diagnozę i rehabilitację (terapię) dla tych osób. Zatrudniona przez Wnioskodawcę osoba prowadzi terapię polegającą głównie na kształtowaniu rozwoju mowy i komunikacji społecznej. Terapia jest prowadzona codziennie po 2 godziny (od poniedziałku do piątku) w przedszkolu, gdzie syn Wnioskodawcy uczęszcza. Do pracy z synem, przedszkole przeznacza osobne pomieszczenie, gdyż takie są zalecenia i wymagania poradni. Ponadto, terapia jest prowadzona zgodnie z wytycznymi lekarza diagnosty. Terapia polega głównie na wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych z zakresu rozumienia mowy, werbalizacji, umiejętności społecznych, szkolnych i samoobsługi. Okresowo jest przeprowadzona tzw. superwizja, tzn. specjaliści z zakresu terapii osób autystycznych dokonują okresowej analizy postępów w rehabilitacji jak i sposobów jej prowadzenia przez terapeutkę. Końcowo Wnioskodawca podaje, że terapia syna prowadzona przez wysoce wykwalifikowaną osobę o wieloletnim doświadczeniu, na którą ponosi wydatki związane z jej zatrudnieniem jest zabiegiem rehabilitacyjnym, przewidzianym przez medycynę i praktykę lekarską dla rehabilitacji społecznej tego typu schorzeń.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right