Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2013, sygn. ITPB4/423-124c/13/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/423-124c/13/AM
Czy przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę kapitałową nie będzie wiązało się dla Wnioskodawcy z powstaniem przychodu podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych i w rezultacie nie będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem w zakresie, w jakim inny kapitał SKA zostanie przeniesiony na kapitał zakładowy spółki z o.o.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2013 r. (data wpływu 28 listopada 2013 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę kapitałową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 22 listopada 2013 r. (data wpływu 28 listopada 2013 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę kapitałową.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka będzie posiadać status akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej również: SKA), nie będzie przy tym komplementariuszem tej spółki. Wnioskodawca obejmie akcje SKA w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego lub w drodze ich nabycia od poprzedniego akcjonariusza.
Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do udziału w zysku SKA zgodnie z regulacjami Kodeksu spółek handlowych. Zysk taki, zgodnie z przepisami Kodeksu, będzie mógł być wypłacony wspólnikom SKA. Niewykluczone jest jednak, że z uwagi na uwarunkowania biznesowe walne zgromadzenie postanowi, ze zysk nie będzie w całości dzielony pomiędzy wspólników (akcjonariuszy) w drodze wypłaty dywidendy, tylko przeznaczony na kapitał zapasowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right