Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2013, sygn. ITPP2/443-610/13/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-610/13/AD

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 25 czerwca 2013 r. (data wpływu 27 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniach 16 i 23 września 2013 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 16 i 23 września 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie aktu notarialnego z dnia 17 lipca 2008 r. nabył Pan nieruchomość, w skład której wchodziły dwa lokale niemieszkalne oraz dwa lokale mieszkalne, a także 1/2 udziału w prawie wieczystego użytkowania niezabudowanej działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną - łącznie cały zakup zawarty był w pięciu odrębnych księgach wieczystych. Zgodnie z oświadczeniem sprzedawcy, z tyt. powyższej sprzedaży nie był on podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z czym transakcja ta nie została opodatkowana VAT, a co za tym idzie nie nabył Pan prawa do odliczenia VAT. W latach 2008-2010 poniósł Pan nakłady na remont i modernizację tej nieruchomości w wysokości ponad 30% jej wartości początkowej, od których odliczył VAT. W skład przedmiotowej nieruchomości wchodzą dwa budynki, przy czym główny z nich jest budynkiem zabytkowym oddanym do użytku przed I wojną światową, natomiast drugi jest pomieszczeniem magazynowym pod wiatą o pow. 275,62 m&² oddanym do użytku po II wojnie światowej. Budynek zabytkowy opisany jest w czterech księgach wieczystych, przy czym jedna z nich obejmuje jego gors (tzn. cały budynek zabytkowy ma pow. 2.100 m&², natomiast część tego budynku opisana w KW ma pow. 1.687,33 m&²) wraz z ww. pomieszczeniem magazynowym, zatem na księgę tę składa się cały ww. budynek magazynowy będący odrębnym budynkiem oraz część budynku zabytkowego, natomiast trzy pozostałe KW do dwa mieszkania oraz lokal niemieszkalny, piąta KW stanowi ½ udziału w drodze wewnętrznej. Obecnie zamierza pozostawić sobie jeden z zakupionych lokali mieszkalnych, a całą resztę nabytą na podstawie ww. aktu notarialnego sprzedać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00