Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2013, sygn. ITPP2/443-502/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-502/13/EB
Z tytułu sprzedaży przedmiotowych działek nie stanie się Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2013 r. (data wpływu 28 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 29 sierpnia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu dostawy działek gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 maja 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu dostawy działek gruntu.
W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W wyniku zawarcia umowy darowizny Wnioskodawca otrzyma od ojca prawo własności nieruchomości, składającej się z kilku działek, które wejdą w skład majątku osobistego. W momencie dokonywania darowizny działki będą miały charakter budowlany. Wnioskodawca rozważa sprzedaż działek jednemu, bądź wielu nabywcom. Przed dokonaniem sprzedaży nie zamierza dokonywać podziału działek. Planuje skorzystać z usług biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, ewentualnie dodatkowo na działkach podlegających sprzedaży ustawić tablicę informującą o możliwości ich nabycia. Wnioskodawca nie będzie podejmował jakichkolwiek działań marketingowych, nie prowadzi profesjonalnego obrotu nieruchomościami, nie ma również zamiaru wykorzystać przedmiotowych działek do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Nie prowadzi gospodarstwa rolnego, ani działalności rolniczej, a także nie składał zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca w przeszłości nie dokonywał zbycia jakichkolwiek nieruchomości. Jest współwłaścicielem mieszkania położonego w miejscowości S. W związku z koniecznością zamiany mieszkania na większe, planuje je sprzedać i kupić inne, o większym metrażu. Zatem zamierza dokonać jednej transakcji zbycia nieruchomości. Obecnie wraz z żoną podpisał umowę z developerem i poszukuje nabywcy na swoje mieszkanie. Zamierzonej sprzedaży nie można zakwalifikować do działalności gospodarczej a sprzedając część majątku Wnioskodawca skorzysta z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej (zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodziny), do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right