Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2013, sygn. ITPP2/443-632/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-632/13/EB
Brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z zaniechaną inwestycją.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2013 r. (data wpływu 1 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej.
W złożonym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej od 1995 r. działalności gospodarczej świadczył usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. W związku z realizowaną działalnością podstawową postanowił w 2000 r. zrealizować inwestycję polegającą na rozbudowie budynków. Miała ona stanowić zaplecze magazynowo-składowe, usprawniając organizację pracy. Inwestycja była realizowana metodą gospodarczą, tj. we własnym zakresie, do września 2009 r. i obejmowała wykonanie fundamentów, ścian, zadaszenia, tynków wewnętrznych i częściowe kafelkowanie pomieszczenia. Zakupy dokonane w związku z przedmiotową inwestycją miały bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. W dniu 28 lutego 2011 r. Wnioskodawca uległ wypadkowi potrącenie przez samochód na przejściu dla pieszych po którym wystąpiły problemy zdrowotne, uniemożliwiające dalsze prowadzenie działalności gospodarczej. Z tego powodu w kwietniu 2011 r. zawiesił działalność gospodarczą. W sierpniu 2012 r. po rehabilitacji i odzyskaniu zdolności do pracy Wnioskodawca uległ drugiemu wypadkowi, w następstwie którego ma problemy neurologiczne i utraty pamięci. W 2013 r. po 24-miesięcznym okresie zawieszenia działalności gospodarczej, jej prowadzenie zostało zakończone. Obecnie rozpoczęta inwestycja jest dokańczana przez córkę podatnika, która wykorzystuje budynki również na potrzeby działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right