Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2013, sygn. ITPB2/415-653/13/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-653/13/KK
Czy w związku ze zbyciem prawa do lokalu na rzecz córki przed upływem 5 lat od jego nabycia od Gminy, Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2013 r. (data wpływu 1 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia prawa własności lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o dożywocie - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia prawa własności lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o dożywocie.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 30 października 2012 r. Wnioskodawca nabył od Gminy, na podstawie aktu notarialnego, lokal mieszkalny. W dniu 29 stycznia 2013 r. Wnioskodawca zawarł umowę o dożywocie, na podstawie której lokal mieszkalny przeszedł na własność córki, Wnioskodawca natomiast zastrzegł, że dożywotnio będzie zamieszkiwał w tym lokalu wraz z córką, a ona będzie sprawować nad nim opiekę, którą i tak dotychczas sprawowała. Wnioskodawca nadmienia, że córka zamieszkuje z Nim w lokalu od urodzenia, czyli od 1971 r., a lokal stanowi dla niej i Wnioskodawcy centrum życiowe. Zamiarem Wnioskodawcy było zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych córki po jego śmierci. Decyzję tą Wnioskodawca podjął ze względu na bardzo zły stan swojego zdrowia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right