Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2013, sygn. ITPP2/443-433/13/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-433/13/AD

Zwolnienie od podatku zbycia nieruchomości niezabudowanych i zabudowanych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2013 r. (data wpływu 9 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniach 24 czerwca i 10 lipca 2013 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia nieruchomości niezabudowanych i zabudowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 24 czerwca i 10 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia nieruchomości niezabudowanych i zabudowanych.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza sprzedać nieruchomość składającą się z działek niezabudowanych oraz z kilku działek zabudowanych parkingami, drogami dojazdowymi, budynkiem handlowym. Budynek nie jest obecnie wykorzystywany i najprawdopodobniej po dokonaniu transakcji zostanie rozebrany. Potencjalny nabywca posiada pozwolenie na budowę obiektu handlowo-usługowego, który powstanie na ww. działkach. Dla działek prowadzone są dwie księgi wieczyste. Budynek z drogami dojazdowymi został wybudowany w 1980 r. przez PSS Społem. Następnie na przedmiotowej nieruchomości w 1991 r. wybudowano parking. W marcu 2007 r. został zawarty przedwstępny akt notarialny pomiędzy PSS Społem, a potencjalnym nabywcą, zwanym w dalszej części Kontrahentem, na sprzedaż ww. nieruchomości. W umowie określono cenę sprzedaży. Na tę okoliczność została wystawiona zaliczkowa faktura VAT, na której działki niezabudowane zostały opodatkowane 22%, a do działek zabudowanych zastosowano zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Podstawę opodatkowania wyliczono następująco: zaliczka podzielona na metry całej nieruchomości, a następnie pomnożono przez metry działek niezabudowanych. W listopadzie 2007 r. PSS Społem wniosła niniejszą nieruchomość w ramach aportu przedsiębiorstwa do spółki B. P. Do przedmiotowej czynności zastosowano wyłączenie od opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. W ciągu 5 lat nie było ponoszonych nakładów inwestycyjnych na modernizację, ani ulepszenie budynku oraz infrastruktury w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W marcu 2011 r. spółka B. P. otrzymała kolejną zaliczkę na poczet sprzedaży niniejszej nieruchomości. Na kolejnej fakturze zaliczkowej zastosowano zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy dla działek zabudowanych oraz zastosowano stawkę 23% dla działek niezabudowanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00