Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2013, sygn. ITPP1/443-297/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-297/13/MS

Czy do opodatkowania sprzedaży apartamentu właściwa jest 8% stawka podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu 28 marca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 2 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokalu mieszkalnego (apartamentu) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 2 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokalu mieszkalnego (apartamentu).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2009 r. nabył Pan lokal (apartament) w apartamentowcu, będącym budynkiem mieszkalnym zakwalifikowanym przez organ statystyczny według PKOB jako budynki o trzech i więcej mieszkaniach, mieszczącym się w grupowaniu budynki mieszkalne. Lokale (apartamenty) mogą być wykorzystywane do stałego zamieszkania. W obiekcie ponad połowa powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkaniowych, zatem budynki spełniają definicję obiektu budownictwa mieszkaniowego. Przedmiotowy lokal wykorzystywany jest obecnie jako przedmiot najmu do krótkotrwałego zakwaterowania, jednakże przeznaczenie lokalu jest do stałego zamieszkiwania. Planuje Pan dokonać sprzedaży apartamentu. Wskazano, iż stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, zamierza Pan zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków lub ich części składając stosowne oświadczenie organowi podatkowemu. Rezygnacja ze zwolnienia z VAT dostawy budynków, budowy lub ich części odnosić się będzie do zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10, tj. zwolnienia przy dostawie obiektów, niedokonywanej w ramach pierwszego zasiedlenia lub w okresie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. Rezygnacja ze zwolnienia dotyczyć będzie przypadku, w którym nabywca będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i złoży stosowne oświadczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00