Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2013, sygn. ITPP1/443-310/13/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-310/13/KM
Czy czynności windykacyjne zmierzające do wyegzekwowania własnych wierzytelności od Wierzycieli podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2013 r. (data wpływu 3 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania opłat za czynności windykacyjne związane z udzielanymi pożyczkami - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat za czynności windykacyjne związane z udzielanymi pożyczkami.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.,
Wnioskodawca (Spółka z o.o.) prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie udzielania pożyczek głównie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (dalej: Klienci lub Dłużnicy) oraz niebędących podatnikami w myśl ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka zawiera umowy pożyczki z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Klient zobowiązany jest zgodnie z umową pożyczki spłacać raty pożyczki zgodnie z ustalonym harmonogramem (będącym załącznikiem do umowy pożyczki). W przypadku uchybień przez Klienta postanowieniom dotyczącym terminów spłat rat pożyczki Spółka jest uprawniona do podjęcia czynności windykacyjnych w celu wyegzekwowania własnych wierzytelności, tj. działań upominawczych w postaci monitów telefonicznych, monitów wysłanych przez sms lub pisemnych wezwań do zapłaty. W przypadku opóźnienia w spłacie dwóch kolejnych rat pożyczki Wnioskodawca ma prawo wypowiedzieć umowę pożyczki w trybie natychmiastowym, wskutek czego pożyczka staje się natychmiast wymagalna, a termin jej płatności wynosi 7 dni od daty doręczenia wypowiedzenia. Wnioskodawca ma również prawo do wypowiedzenia umowy pożyczki. Spółka ma prawo w myśl umowy pożyczki do obciążenia Klienta kosztami wypowiedzenia umowy pożyczki. Wszystkie koszty związane z czynnościami windykacyjnymi, które dokonuje Spółka obciążają Klienta/Dłużnika. Wnioskodawca jednocześnie podkreśla, że czynności windykacyjne prowadzi wyłącznie w sytuacji, gdy Klient nie wywiązuje się z postanowień umowy pożyczki (jak już wcześniej opisano), zatem jest to swego rodzaju sankcja w stosunku do Klienta. Powyższe płatności, które obciążają Klienta mają wyłącznie charakter rekompensaty za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, zaś podmiot dokonujący płatności (klient) nie uzyskuje jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego do tej płatności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right