Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2013, sygn. ITPB1/415-316/13/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-316/13/MW

Czy prawidłowo zalicza Pani do kosztów uzyskania przychodów spłacane odsetki od zaciągniętego kredytu na budowę budynku handlowo-usługowego?
Czy przysługuje Pani prawo zaliczania do kosztów uzyskania przychodów ww. odsetek od kredytu spłacanych z rachunku osobistego (rachunku wspólnego z mężem) a nie z rachunku gospodarczego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2013 r. (data wpływu: 12 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W listopadzie 2007 r. uzyskała Pani pozwolenie na budowę budynku handlowego - usługowego. Pozwolenie zostało wydane na Panią oraz na drugą osobę (współwłaścicielkę działki o Nr X na której miał powstać budynek handlowy - usługowy). Podjęła Pani budowę budynku z zamiarem przeznaczenia swojej części nieruchomości na wynajem. Źródłem finansowania budowy był kredyt. W sierpniu 2008 r. jako osoba fizyczna zawarła Pani umowę kredytową na kredytowane budowanej nieruchomości - budynku użytkowego pod wynajem ( na działce o Nr X) na kwotę 500.000 zł. Z uwagi na fakt, iż nie posiadała Pani zdolności kredytowej w zawartej umowie kredytowej oprócz Pani jako kredytobiorcy figuruje: córka, zięć i mąż. Na mocy aktu notarialnego w maju 2010 r. została zniesiona współwłasność między Panią a współwłaścicielką działki, na której pobudowana została ww. nieruchomość. Nastąpił podział nieruchomości oznaczonej Nr X na działki oznaczone Nr Y i V. Z podziału, Pani wraz z mężem przypadła działka Nr Y, zabudowana budynkiem handlowo - usługowym. Wskazuje Pani, iż od 2001 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Od początku zamierzała przeznaczyć swoją część nieruchomości na wynajem. Po zniesieniu współwłasności ww. nieruchomość budynek handlowo usługowy wprowadziła z dniem 30 września 2009 r. do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową tego budynku na kwotę 570.000 zł. Od następnego miesiąca po wprowadzeniu wybudowanej nieruchomości do ewidencji środków trwałych rozpoczęła amortyzację ww. nieruchomości - zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów rat amortyzacyjnych oraz odsetek przypadających od zaciągniętego kredytu na budowę przedmiotowej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00