Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2013, sygn. ITPP2/443-134/13/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-134/13/AD
Sposób opodatkowania zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2013 r. (data wpływu 15 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 24 kwietnia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lutego 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 24 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z o.o. jest firmą handlową, której działalność polega na kompleksowym zaopatrzeniu klientów w środki do produkcji rolnej. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz intensywnym rozwojem firmy w 2012 r. dokonała zakupu prawa wieczystego użytkowania nieruchomości zabudowanej o pow. ok. 190.000 m&² wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń na niej się znajdujących. Nieruchomość była wcześniej wykorzystywana w działalności gospodarczej. Znajdują się na niej budynki pobudowane w latach 1905, 1949 i 1994 oraz utwardzenia wykonane w latach 1972-1974 i później. Przedmiotowy zakup (sprzedaż na rzecz Spółki) był częściowo opodatkowany podatkiem od towarów i usług w stawce 23% oraz częściowo korzystał ze zwolnienia od podatku. Jako zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, Spółka dokonała odliczenia podatku zawartego w fakturze wystawionej przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedmiotowa faktura zawierała informację, iż 58,698% wartości prawa użytkowania wieczystego działki wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a 41,302% wartości prawa użytkowania wieczystego działki wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami jest opodatkowana 23% stawką. Wyliczenia powyższe były oparte na wartościach oszacowanych w operacie sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego, tzn. na podstawie zawartych w operacie wartości określono udział obiektów i gruntów opodatkowanych w cenie ogółem. W otrzymanym zestawieniu dotyczącym nabycia obiektów majątkowych wykazano te, które zostały opodatkowane - są to m.in. część budynków, a także budowli (ogrodzenia, place utwardzone). Według informacji uzyskanych od sprzedawcy, zostały one nabyte w 2011 r. z prawem do odliczenia podatku. Spółka rozważa możliwość sprzedaży części nieruchomości, po wcześniejszym jej wydzieleniu (podziale) na mniejsze działki, które mogą być niezabudowane, niezabudowane z utwardzeniami gruntu lub zabudowane znajdującymi się na nich obiektami. Na nieruchomości nie były ponoszone żadne nakłady. Część nieruchomości budynki wraz z otaczającymi je placami są przedmiotem najmu na rzecz firm prowadzących w nich działalność gospodarczą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right