Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2013, sygn. ITPP2/443-1518/12/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1518/12/AD

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub jej nieodpłatnego przekazania na własne cele oraz obowiązek dokonania korekty podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 11 marca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości lub jej nieodpłatnego przekazania na własne cele oraz obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 11 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości lub jej nieodpłatnego przekazania na własne cele oraz obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą od 15 grudnia 2005 r. Jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. W 2005 r. nabyła nieruchomość - budynek usługowy wraz z gruntem, na którym jest on posadowiony - dla celów działalności gospodarczej, tj. produkcji pieczywa. Data wprowadzenia do używania 6 stycznia 2006 r., wartość początkowa nieruchomości w ewidencji środków trwałych - zł.

Współwłaścicielami budynku, według aktu notarialnego, byli: matka (w udziale 4/12), brat (w udziale 7/12) i Pani (w udziale 1/12). Przypadający udział nabyła Pani w drodze dziedziczenia po zmarłym ojcu. Brat w zakresie sprzedaży przypadającego mu udziału, wynoszącego 7/12 części we współwłasności nieruchomości, był podatnikiem podatku od towarów i usług, a co za tym idzie, wystawił fakturę VAT na dostawę ww. lokalu użytkowego. Matka część swoją darowała Pani i Pani mężowi na podstawie zawartej umowy darowizny (akt notarialny). W związku z tym, że budynek, który Pani nabyła, służył czynnościom opodatkowanym, to przy zakupie części od brata dokonała odliczenia podatku naliczonego. Od 15 stycznia 2005 r. do 30 kwietnia 2010 r. prowadziła Pani działalność produkcyjną pieczywa. Od 1 maja 2010 r. do 30 kwietnia 2011 r. wynajęła powyższą nieruchomość innemu podmiotowi, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie produkcji pieczywa. Z tytułu zawartej umowy najmu wystawiała Pani co miesiąc faktury VAT. Od 1 maja 2011 r. ponownie powróciła do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji pieczywa, a co za tym idzie zakończyła usługę najmu. W międzyczasie zmieniła Pani profil prowadzonej działalności z produkcji na handel, dalej prowadząc działalność w ww. nieruchomości. Z dniem 1 listopada 2012 r. zawiesiła Pani działalność gospodarczą na okres 6 miesięcy. W latach 2007-2011 ponosiła wydatki związane z modernizacją nieruchomości, mającą na celu rozbudowę budynku. Prace były prowadzone po wydaniu pozwolenia przez właściwy inspektorat nadzoru budowlanego. Inwestycję tę zakończono i wprowadzono do używania w dniu 28 grudnia 2011 r. Wartość poniesionych na modernizację nakładów nie przekroczyła 30% wartości początkowej nieruchomości - wyniosła zł. Dodatkowo w dniu 10 lipca 2007 r. nabyła Pani nieruchomość gruntową przylegającą do budynku, tj. w skład której wchodzą zurbanizowane tereny niezabudowane, posiadającą bezpośredni dostęp do drogi publicznej. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość gruntowa, będąca przedmiotem nabycia, przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową i usługi nieuciążliwe. W związku z jej nabyciem nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż zakup udokumentowany był aktem notarialnym. Podatek odliczono tylko od wydatku związanego ze sporządzeniem aktu notarialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00