Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2013, sygn. ITPP2/443-1415/12/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1415/12/AD

Czy nieruchomość można traktować jako zabudowaną w rozumieniu przepisów VAT, a co za tym idzie czy Gmina przy oddaniu w użytkowanie wieczyste działki korzysta ze zwolnienia z VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2012 r. (data wpływu 20 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste wraz z nieodpłatnym przeniesieniem prawa własności budynku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste wraz z nieodpłatnym przeniesieniem prawa własności budynku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina jest właścicielem nieruchomości stanowiącej działkę o pow. 1.233 m&², zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym stanowiącym własność osób fizycznych, które na mocy prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego, podtrzymanym wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 21 marca 2012 r., uzyskały nakaz od pozwanej Gminy złożenia oświadczenia o oddaniu ww. nieruchomości w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat wraz z nieodpłatnym przeniesieniem własności, znajdującego się na działce budynku, wybudowanego ze środków własnych osób fizycznych (w archiwum Wydz. Architektoniczno-Budowlanego brak jest dokumentów stwierdzających legalność usytuowania budynku na ww. działce, pozwolenia na budowę i zgody na jego użytkowanie, a także informacji kiedy został wybudowany i czy właściciel występował do Powiatowego Inspektora Nadzoru o legalizację zabudowy). Z uzasadnienia wyroku z dnia 21 marca 2012 r. wynika , iż powyższa nieruchomość została objęta przez osoby fizyczne w 1962 r. i w tym samym roku zabudowana. Z dokumentów meldunkowych będących w posiadaniu Urzędu Miasta wynika, że pierwsze zameldowanie nastąpiło w dniu 20 lipca 1963 r. Z wyroku wynika także, iż osoby fizyczne złożyły wniosek w dniu 12 listopada 1986 r. do Urzędu Miasta w sprawie oddania przedmiotowego gruntu w użytkowanie wieczyste, który nie został merytorycznie rozpatrzony, niemniej jednak zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 kwietnia 2006 r. sygn. akt 30/04, osoby fizyczne nabyły ekspektatywę tego prawa, gdyż do ostatecznego jej ukształtowania dochodziło w stosunku do tych posiadaczy, którzy złożyli wniosek o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Dla przedmiotowego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym wchodzi w skład obszaru przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą oznaczoną symbolem 008 MN1. Z uwagi na fakt, iż nakłady na gruncie stanowią własność nabywcy, Gmina zamierza oddać w użytkowanie wieczyste nieruchomość zabudowaną za cenę pomniejszoną o wartość znajdującego się na niej budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00