Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2013, sygn. ITPB2/415-998/12/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-998/12/MU
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2012 r. (data wpływu 30 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 stycznia 2013 r. (data wpływu 8 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 stycznia 2013 r. (data wpływu 8 stycznia 2013 r.).
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 27 lutego 1979 r. rodzice Wnioskodawczyni, w związku z otrzymaniem renty inwalidzkiej przepisali dla Niej i Jej męża gospodarstwo rolne o powierzchni 8,7 ha. W gospodarstwie tym Wnioskodawczyni mieszkała i pracowała jako dziecko jak również po założeniu swojej rodziny. Oboje z mężem postanowili zwiększyć to gospodarstwo i zaczęli stopniowo dokupywać ziemię wraz z 1/2 budynku mieszkalnego, który należał do innego właściciela. W sumie gospodarstwo to powiększyli do powierzchni 26 hektarów. Kiedy syn założył swoją rodzinę małżonkowie odpisali mu 7 ha ziemi. W 1989 r. syn z żoną zamieszkali w połowie zakupionego domu. Po pewnym czasie, gdy zdrowie małżonków było coraz słabsze odpisali im następne hektary ziemi i zakupioną połowę domu jako darowiznę oraz oddali wszystkie sprzęty gospodarstwa, gdyż byli już na rencie. Wnioskodawczyni i Jej mężowi została 1/2 domu, budynki gospodarcze oraz 3,6813 ha ziemi. Obecnie ziemia jest w dzierżawie. Mąż zmarł 24 września 2010 r. Po śmierci męża córka z zięciem użyczyli Wnioskodawczyni mieszkanie, w którym mieszka sama, opłaca czynsz i wszystkie koszty związane z utrzymaniem. W związku z powyższym Wnioskodawczyni postanowiła sprzedać nieruchomość na wsi, gdyż budynek mieszkalny i gospodarcze wymagają remontu. Załatwiła formalności związane ze spadkiem. W postanowieniu Sądu Rejonowego stwierdzono, że spadek po zmarłym w dniu 24 września 2010 r. mężu Wnioskodawczyni na podstawie ustawy nabyła Wnioskodawczyni, dwie córki i syn w 1/4 części każdy z nich. Następnie dzieci zrzekły się na korzyść Wnioskodawczyni swoich praw własności nieruchomości (gospodarstwa rolnego z zabudowaniami o łącznej powierzchni 3,6813 ha - załącznik nr 3), zawierając w dniu 31 lipca 2012 r. przed Sądem Rejonowym ugodę o następującej treści: I. Wnioskodawczyni i uczestnicy postępowania zgodnie ustalają, że w skład spadku po S.K., zmarłym 24 września 2010 r., po którym prawa do spadku zostały stwierdzone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego wchodzi: udział w wysokości do 1/2 części w prawie własności nieruchomości -gospodarstwa rolnego z zabudowaniami składającego się z działek oznaczonych 49/1 i 48/2 o łącznej powierzchni 3.6813 ha, położonych, dla których w Sądzie Rejonowym urządzona jest księga wieczysta. II. Wnioskodawczyni i uczestnicy postępowania dokonują zgodnego działu spadku po S.K., jednoczesnego podziału majątku wspólnego pomiędzy zmarłym S.K. i Wnioskodawczynią w ten sposób, że prawo własności nieruchomości szczegółowo opisane w pkt I ugody przyznają na wyłączną własność Wnioskodawczyni Cz. K. bez obowiązku spłat na rzecz uczestników postępowania M.J., M.K. i G.W.. Ugoda niniejsza wyczerpuje wszelkie wzajemne roszczenia pomiędzy Wnioskodawczynią, a uczestnikami postępowania dotyczące działu spadku po S.K., podziału majątku wspólnego pomiędzy S.K. i Wnioskodawczynią które były przedmiotem ich twierdzeń i wniosków w przedmiotowym postępowaniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right