Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2013, sygn. ITPP2/443-1383/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1383/12/RS

Możliwość wystawienia faktur korygujących i moment wykazania kwot z nich wynikających w deklaracji VAT-7.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktur korygujących i momentu wykazania kwot z nich wynikających w deklaracji VAT-7 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktur korygujących i momentu wykazania kwot z nich wynikających w deklaracji VAT-7.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2006 r. Gmina dokonała, na podstawie art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami, sprzedaży (dostawy) gruntów spółdzielniom mieszkaniowym będącym dotychczas użytkownikami wieczystymi tych gruntów. Dostawa ta została uznana za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z uzyskaną przez Gminę informacją o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego dnia 28 października 2004 r. (znak PO-3/443/540/AGA/04/76). Informacja ta została udzielona na indywidualny wniosek, na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej. Zatem w wystawionych fakturach VAT z tytułu dostaw gruntów został naliczony i wykazany podatek od towarów i usług, mimo że ustanowienia prawa wieczystego użytkowania tych gruntów dokonano przed dniem 1 maja 2004 r. Po dokonaniu sprzedaży gruntów ich użytkownikom wieczystym, wobec zaistniałych wątpliwości w interpretacji przepisów prawa podatkowego i zapadłych orzeczeń sądów administracyjnych, Gmina wystąpiła ze stosownym wnioskiem i uzyskała indywidualną interpretację prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia własności gruntu będącego dotychczas w użytkowaniu wieczystym nabywcy - spółdzielni mieszkaniowych. W uzyskanej interpretacji indywidualnej z dnia 3 listopada 2011 r. znak lTPP2/443-1180/11/AK organ upoważniony uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy co do opodatkowania przedmiotowej dostawy gruntów. Obecnie w wyniku uzyskanej interpretacji indywidualnej, orzeczeń sądów administracyjnych (np. wyrok III SA/Wa 1430/10 WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2011 r.) oraz żądań samych spółdzielni, zaistniała konieczność dokonania korekty podatku jaki doliczono do ustalonej ceny netto gruntów. Korekty nienależnie ustalonego podatku można dokonać jedynie poprzez wystawienie i doręczenie faktur korygujących, w których zostanie wykazana przedmiotowa sprzedaż gruntów jako czynność niepodlegająca opodatkowaniu, zgodnie z powołaną interpretacją indywidualną i orzeczeniami sadów administracyjnych. Brak korekty i zwrotu nabywcom gruntów nienależnie ustalonego podatku w trybie faktur korygujących będzie skutkował wystąpieniem przez spółdzielnie na drogę cywilnoprawną z żądaniem zwrotu części ceny (kwocie odpowiadającej podatkowi od towarów i usług) jako nienależnego świadczenia. Orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym zakresie nie pozostawia wątpliwości co do zasadności roszczeń nabywców gruntów, którym niezasadnie policzono podatek i przez to zwiększono cenę z naruszeniem prawa (wyroki: z dnia 27 lutego 2004 r. sygn. akt V CK 293/03 lub z dnia 7 października 2009 r. sygn. akt III Ca 892/09).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00