Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2013, sygn. ITPP2/443-1270/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1270/12/PS

Stawka podatku dla dostawy lokali mieszkalnych, lokali mieszkalnych z przynależnymi garażami oraz garaży.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2012 r. (data wpływu 16 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 21 stycznia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla dostawy lokali mieszkalnych oraz garaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 21 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla dostawy lokali mieszkalnych oraz garaży.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w przeważającej części stanowiącą działalność deweloperską. W ramach działalności deweloperskiej realizuje budowę budynków wielorodzinnych, ujętych w klasie PKOB 1122, składających się z mieszkań o powierzchni nieprzekraczającej 150 m² i garaży w części podziemnej (każdy garaż jest pomieszczeniem ograniczonym ścianami i posiadającym własną bramę). Część przyszłych nabywców wyraża zainteresowanie nabyciem mieszkania jako samodzielnego lokalu i garażu jako odrębnego, samodzielnego lokalu, tak aby każdy z lokali (mieszkanie i garaż) posiadał odrębną księgę wieczystą i mógł być przedmiotem odrębnego obrotu. Druga część przyszłych nabywców planuje kupić mieszkanie z garażem, jako częścią przynależną do mieszkania, tak aby oba lokale (mieszkanie i garaż) ujawnione były w jednej, wspólnej księdze wieczystej, ponieważ nie planują odrębnej sprzedaży mieszkania bez garażu. Przepisy prawa budowlanego i ustawa o własności lokali umożliwiają takie wyodrębnienie lokali, że w ramach jednego budynku część garaży może być częścią przynależną do mieszkania, a część garaży może stanowić samodzielne lokale. W przypadku sprzedaży mieszkania z garażem, jako częścią przynależną, całkowita powierzchnia połączonych lokali również nie przekroczy 150 m². W ostatecznej umowie sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego będzie podana jedna cena, obejmująca wartość mieszkania z przynależnym garażem. Na etapie podpisywania umów przedwstępnych Spółka zawierała z nabywcami odrębne umowy na garaż i na mieszkanie, stosując dla garażu 23% stawkę podatku i 8%, dla mieszkania dla wpłaconych zaliczek. Gdy nabywca wyrazi wolę nabycia ostatecznie mieszkania z przynależnym garażem objętych jedną księgą wieczystą, Spółka odpowiednio skoryguje faktury zaliczkowe. W przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażami jako częściami przynależnymi, garaże nie będą posiadać zaświadczenia o samodzielności w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W sytuacji sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z garażami, jako częściami przynależnymi, lokal mieszkalny i garaż będą posiadać jedno wspólne zaświadczenie o samodzielności, w rozumieniu ww. artykułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00