Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2012, sygn. IPPP2/443-782/12-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-782/12-2/BH

Dzieła sztuki mogą stanowić towary używane, których sprzedaż będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3.08.2012r. (data wpływu 13.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży dzieł sztuki jest:

  • prawidłowe - w części dotyczącej pytań nr 1, 2 i 4 oraz
  • nieprawidłowe- w części dotyczącej pytania nr 6 i 7.

UZASADNIENIE

W dniu 13.08.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży dzieł sztuki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, powstała w 2008 r. Spółka N Sp. z o.o. zajmuje się i zajmowała działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradczych w zakresie inwestowania w dzieła sztuki.

Jednocześnie począwszy od roku 2008, Wnioskodawca tworzył kolekcję dzieł sztuki z przeznaczeniem inwestycyjnym. Nabyte przedmioty są ważnym elementem dekoracyjnym siedziby Wnioskodawcy i nadają mu prestiż. Niektóre zostały wypożyczone jako depozyty do muzeów. Dzięki wywiadom i publikacjom prac w mediach pomagały one w tworzeniu pozytywnego wizerunku Wnioskodawcy, tak istotnego w świadczeniu usług doradczych w zakresie inwestowania w dzieła sztuki.

Wszystkie dzieła sztuki (ok. 50 pozycji), zostały zaklasyfikowane przez Wnioskodawcę do inwestycji długoterminowych, a naliczony przez sprzedawcę podatek VAT nie mógł być i nie był odliczany od podatku należnego przez Wnioskodawcę. Dzieła te zostały nabyte:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00