Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2012, sygn. IPPP1/443-525/12-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-525/12-2/PR

nieodpłatne wykorzystanie samochodów na cele prywatne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.06.2012 r. (data wpływu 21.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego wykorzystania samochodów na cele prywatne jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego wykorzystania samochodów na cele prywatne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności, Bank świadczy za wynagrodzeniem usługi finansowe na rzecz klientów indywidualnych i instytucjonalnych. W zdecydowanej większości przypadków są to usługi zwolnione z VAT. Jednocześnie, Bank wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu VAT m.in. usługi faktoringowe, usługi najmu powierzchni biurowej. W odniesieniu do zakupów mających bezpośrednio związek wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną albo sprzedażą opodatkowaną VAT, Bank odpowiednio nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od tych zakupów bądź ma prawo do odliczenia całej kwoty VAT. W przypadku, dokonania zakupów, których nie można zakwalifikować wyłącznie do sprzedaży zwolnionej z VAT albo do sprzedaży opodatkowanej VAT, Bank odlicza proporcjonalnie kwotę VAT naliczonego zgodnie z zastosowanym współczynnikiem VAT.

W celu wykonywania czynności służbowych, Bank leasinguje od niepowiązanej z Bankiem firmy leasingowej na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochody osobowe dla osób zatrudnionych w Banku. Samochody te wykorzystywane są zarówno do czynności zwolnionych z VAT jak i opodatkowanych VAT. W konsekwencji, VAT naliczony od tych zakupów odliczany jest proporcjonalnie zgodnie z zastosowanym wspólczynnikiem VAT. Leasingowane samochody są samochodami osobowymi, zatem Bank ma prawo do odliczenia proporcjonalnego wyłącznie 60% kwoty VAT naliczonego z tytułu rat leasingowych, nie więcej jednak niż 6.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00