Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2012, sygn. IPPB3/423-946/11-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-946/11-2/AG
w zakresie konsekwencji podatkowych cesji wierzytelności własnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2011r. (data wpływu 25.10.2011r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych cesji wierzytelności własnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25.10.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych cesji wierzytelności własnej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów i świadczenia usług (paliwo gazowe, ropa, najem, dzierżawa). Sprzedaż, o której mowa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według odpowiedniej stawki wynikającej z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
W rezultacie, z tytułu powyższej sprzedaży związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółce każdorazowo przysługuje należność (wierzytelność) w wysokości nominalnej kwoty należnej za sprzedane towary i usługi, która obejmuje:
- cenę netto towarów bądź usług;
- należny podatek od towarów i usług VAT.
W przypadku nieterminowego regulowania przez kontrahentów swoich zobowiązań wobec Spółki naliczane zarachowywane są odsetki Ustawowe.
Dla celów PDOP Spółka rozpoznaje przychód należny o którym mowa w art. 12 ust 3 Ustawy o PDOP w wysokości wartości netto wierzytelności, natomiast należny VAT odprowadzany jest do urzędu skarbowego. Przychód podatkowy z tytułu odsetek naliczonych od regulowanych nieterminowo należności Spółka rozpoznaje w dniu faktycznego ich otrzymania tj. z chwilą ich zapłaty. Spółka z przyczyn biznesowych dokonuje przelewu wierzytelności (wierzytelność brutto + odsetki o których mowa powyżej) na podmiot trzeci zgodnie z art. 509 i następne Kodeksu Cywilnego Nabywca przelew przyjmuje i zobowiązuje się do zapłaty ceny w określonym terminie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right