Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2012, sygn. IPPB3/423-345/12-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-345/12-2/AG

Czy wartość podwyższonego kapitału zakładowego, której pokrycie nastąpi na skutek umownych potrąceń wzajemnych wymagalnych wierzytelności (wierzytelności poszczególnych wspólników tytułem zapłaty wynagrodzenia za umorzenie udziałów z wierzytelnością Spółki do poszczególnych wspólników o wniesienie wkładu pieniężnego na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego) podlegać będzie uwzględnieniu przy określaniu wartości kapitału zakładowego, o którym mowa w art. 16 ust. 7 w odniesieniu do art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. Nr 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.05.2012 r. (data wpływu 28.05.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (wnioskodawca) w latach poprzedzających złożenie niniejszego wniosku zaciągnęła od swoich wspólników szereg pożyczek związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do chwili złożenia niniejszego wniosku Spółka nie dokonała spłat zarówno kapitału zaciągniętych pożyczek jak również odsetek, które zgodnie z zawartymi umowami nie są jeszcze wymagalne do zapłaty. W chwili obecnej wspólnicy rozważają podwyższenie kapitału zakładowego. Zgodnie z przyjętymi założeniami podwyższony kapitał ma być pokryty wierzytelnościami wspólników w stosunku do Spółki - częścią wymagalnych od Spółki kwot głównych pożyczek. Po rejestracji podwyższenia kapitału zgromadzenie wspólników zamierza dokonać obniżenia kapitału zakładowego o wartość, która została pokryta aportem (wkładem niepieniężnym w postaci części kwot głównych kwot pożyczek). Obniżenie kapitału zakładowego zostanie dokonane poprzez umorzenie udziałów poszczególnych wspólników za wynagrodzeniem. Jednocześnie, kapitał zakładowy Spółki zostanie podwyższony do pierwotnej wysokości i udziały w podwyższonym kapitale obejmą dotychczasowi wspólnicy (z zastosowaniem art. 264 § 2 kodeksu spółek handlowych). Zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników kapitał zakładowy zostanie pokryty wkładem pieniężnym. Spółka oraz udziałowcy nie wykluczają sytuacji, w której zawarte zostanie pomiędzy spółką a udziałowcami umowy o potrąceniu (potracenie umowne) na podstawie którego wzajemne i wymagalne wierzytelności zostaną potrącone (wspólników tytułem wypłaty za umorzone udziały i Spółki tytułem wkładów pieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00