Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2012, sygn. IPPB1/415-513/12-4/IF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-513/12-4/IF
Sprzedaż przez Wnioskodawcę udziałów w budynku oraz udziału w wieczystym użytkowaniu gruntu nie będzie w ogóle stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku (data wpływu 10.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny
W 1954 r. matka Wnioskodawcy aktem notarialnym nabyła ¼ kamienicy. W 1957 r. Ojciec Wnioskodawcy aktem notarialnym nabył kolejną ¼ tego domu, czym rodzice weszli w posiadanie ½ ww. kamienicy. Grunt pod budynkiem zgodnie z Dekretem Bieruta stanowił własność państwa. Po śmierci rodziców postanowieniem sądu Wnioskodawca wraz z rodzeństwem nabyła spadek (1990 r.) i wszedł w posiadanie 1/8 udziałów we wspomnianym budynku. Grunt był nadal własnością państwa. W listopadzie 2006 r. Miasto W. aktem notarialnym przekazało grunt w użytkowanie wieczyste współwłaścicielom budynku, czym Wnioskodawca wszedł w posiadanie 1/8 części prawa użytkowania wieczystego gruntu. W 2008 r. Wnioskodawca zbył swój udział w budynku oraz udział w prawie użytkowania wieczystego jednym aktem notarialnym. Część kwoty za prawo użytkowania wieczystego Wnioskodawca przeznaczył na cele inwestycyjne. Pozostałą kwotę za udział w budynku- Wnioskodawca uznał, że nie będzie stanowiła źródła przychodu dla celów podatkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right