Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2012, sygn. IPPP1/443-161/12-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-161/12-2/EK
Opodatkowanie usług realizowanych w ramach umów faktoringu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2012 r. (data wpływu 17 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług realizowanych w ramach umów factoringu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lutego 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług realizowanych w ramach umów factoringu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Bank jest spółką prawa polskiego, zarejestrowaną dla celów VAT w Polsce. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank zawiera z klientami (Faktoranci) umowy, dla potrzeb komercyjnych nazwane odpowiednio:
- Umową Faktoringową z Regresem, której towarzyszy odpowiedni Regulamin Faktoringu z Regresem (dalej łącznie: Umowa Faktoringowa z Regresem); oraz
- Umową Faktoringową bez Regresu, której towarzyszy odpowiedni Regulamin Faktoringu bez regresu (dalej łącznie: Umowa Faktoringowa bez Regresu).
Niżej zostały przedstawione charakterystyczne postanowienia umów, z uwzględnieniem różnic w ramach każdego z wymienionych modeli finansowania. Należy jednak zaznaczyć, że ostateczna treść Umowy zależy od indywidualnych ustaleń z klientem i w konkretnych przypadkach może nieco odbiegać od zaprezentowanej w niniejszym wniosku. Dla przykładu w ramach Umowy Faktoringowej z Regresem Bank może zawierać umowy tzw. Faktoringu Wymagalnościowego, w którym faktury zgłaszane są do wykupu w terminie płatności (wymagalności) a w ramach Umów Faktoringowych bez Regresu Bank przewiduje, że będzie zawierał także umowy Faktoringu bez Regresu z Polisą Ubezpieczeniową Faktoranta oraz Faktoringu bez Regresu z Polisą Ubezpieczeniową Banku. Tym niemniej powyższe różnice pozostają w ocenie Banku, bez wpływu na istotę (charakter) przedmiotowych (podstawowych) Umów faktoringowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right