Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2012, sygn. IPPP1/443-1574/11-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1574/11-2/JL

Biorąc pod uwagę, iż forma i zasady realizowania przedmiotowego kształcenia regulowane są przez odrębne przepisy, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w zakresie opisanych konferencji będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy. Zwolnienie od podatku VAT właściwe dla opłaty za udział w konferencji nie może być rozciągnięte również na opłatę za przejazd.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.10.2011 r. (data wpływu 31.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku usług organizacji konferencji jest prawidłowe,
  • zwolnienia od podatku usługi transportu uczestników konferencji oraz terminu wykazania korekty faktur - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.10.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług organizacji konferencji i transportu uczestników konferencji oraz terminu wykazania korekty faktur.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wydawnictwo jest organizatorem konferencji naukowej. Udział w konferencji skierowany jest do osób fizycznych. Wydawnictwo rejestruje wpłaty zaliczek od uczestników oraz od instytucji opłacających uczestnictwo za osoby fizyczne przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wydawnictwo wystawia faktury VAT będące potwierdzeniem przyjęcia zaliczki. Uczestnik opłaca uczestnictwo w konferencji oraz może skorzystać z możliwości transportu. W przypadku wybrania opcji z dojazdem uczestnik opłaca wyższą kwotę za uczestnictwo niezależnie od faktycznego kosztu poniesionego przez Wydawnictwo. Wydawnictwo od kilku miesięcy otrzymuje przedpłaty na udział w konferencji. Stosuje podstawową stawkę podatku VAT - 23%. W miesiącu październiku Wydawnictwo zostało wpisane do rejestru Izby Lekarskiej podmiotów prowadzących doskonalenie zawodowe lekarzy w zakresie formy kształcenia Konferencja uzyskując prawo przyznania punktów edukacyjnych. Konferencja odbędzie się w listopadzie bieżącego roku. Regulacje w zakresie obowiązków doskonalenia lekarzy zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 06.10.2004r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. 231, poz. 2326 ze zm.) paragraf 2 pkt 2 i 3 tego rozporządzenia mówi: Dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego lekarza polega na stałej aktywności zawodowej. Lekarz potwierdza aktywność zawodową poprzez uzyskiwanie odpowiedniej liczby punktów edukacyjnych, obliczonych w ustalonych okresach rozliczeniowych Paragraf 3 pkt 4 rozporządzenia mówi: Lekarz realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego poprzez udział w krajowym lub zagranicznym kongresie, zjeździe konferencji lub sympozjum naukowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00