Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2012, sygn. IPPP1/443-1716/11-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1716/11-2/JL

W przypadku wynajmu lokali mieszkalnych opłaty dodatkowe ponoszone przez najemców podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku wynajmu lokali użytkowych, do opłat tych zastosowanie znajdzie podstawowa stawka podatku VAT wynosząca 23%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2011r. (data wpływu 09.12.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki właściwej przy obciążaniu najemców lokali opłatami eksploatacyjnymi jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.12.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki właściwej przy obciążaniu najemców lokali opłatami eksploatacyjnymi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Z. jest podatnikiem podatku VAT. Jest jednostką organizacyjną prowadzoną w formie jednostki budżetowej. Zgodnie ze Statutem Z., Z. przygotowuje czynności związane z gospodarowaniem zasobem nieruchomości Skarbu Państwa, w tym także zasobem lokalowym w zakresie wydzierżawiania, wynajmowania i użyczania nieruchomości wchodzących w skład zasobu. Z prowadzi działalność m. in. polegającą na świadczeniu usług najmu lokali mieszkalnych (zwolnionych od podatku VAT) oraz użytkowych (opodatkowanych stawką podstawową). Z tytułu umów najmu najemca płaci jednostce mieszkalny czynsz najmu, obliczany jako iloczyn ilości wynajmowanych metrów powierzchni lokali i stawki czynszu za metr kwadratowy. Z usługami tymi związane są również usługi pomocnicze tj. wywóz nieczystości, centralne ogrzewanie, dostawa wody itp., za które pobierane są opłaty dodatkowe. Dostawa powyższych mediów nie jest elementem kalkulacyjnym stawki czynszu, tzn. jest wyliczana dla każdego z najemców osobno według różnych kryteriów. Tj. dla wywozu nieczystości - według ilości osób, dla centralnego ogrzewania - zaliczka na ciepło rozliczana jest po zakończonym roku obrachunkowym w stosunku do faktycznie poniesionych kosztów, dla dostawy wody - w zależności od wskazań licznika jest przedmiotem osobnego refakturowania w przypadku zainstalowanych wodomierzy, w lokalach bez wodomierzy - według ilości zamieszkałych osób w lokalu. W umowach z najemcami (zapisy umowy najmu w zakresie opłat załączono do wniosku) wymieniony jest czynsz, a nadto wysokość opłat dotyczy zaliczki na CO i podgrzanie wody, wywóz nieczystości stałych (w kwotach netto przy najmie na cele mieszkalne oraz w kwotach netto na cele użytkowe). Najemcy nie posiadają podpisanych indywidualnie umów na dostawę przedmiotowych mediów z bezpośrednimi ich dostawcami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00