Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2012, sygn. IPPP2/443-1229/11-2/JW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1229/11-2/JW

Czy prawidłowe jest wyznaczenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia nieruchomości do spółki prawa handlowego jako wartości netto nieruchomości obliczonej poprzez pomniejszenie wartości rynkowej przedmiotu wkładu o należny podatek VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21.10.2011 r. (data wpływu 28.10.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu wkładu niepieniężnego (aportu) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.10.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu wkładu niepieniężnego (aportu).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza utworzyć wraz z innymi podmiotami spółkę komandytową. Jako wkład Wnioskodawca planuje wnieść nieruchomość gruntową wraz z zabudowaniami. Wymieniona nieruchomość stanowi własność Wnioskodawcy. Zabudowa nieruchomości gruntowej została wzniesiona przez Wnioskodawcę lecz oddanie jej do używania poprzez dokonanie odbioru nastąpi bądź bezpośrednio przed wniesieniem nieruchomości do spółki komandytowej bądź po jej wniesieniu do tej spółki. Przedmiotowa nieruchomość nie stanowi dla Wnioskodawcy składnika majątku wydzielonego organizacyjnie i finansowo. Ponadto z wniesieniem do spółki komandytowej nieruchomości nie będzie związane przeniesienie praw z umów najmu lub dzierżawy, gdyż nieruchomość nie będzie przedmiotem takich umów. W zamian za wniesiony wkład I. Spółka z o.o. otrzyma prawa spółkowe, w tym udział w zyskach spółki komandytowej. Wnioskodawca dokona opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia składnika majątku do nowo tworzonej spółki kwalifikując tę czynność jako dostawę nie zwolnioną od podatku VAT i nie wyłączoną spod stosowania ustawy o podatku od towarów i usług. Wartość nieruchomości, dla potrzeb ustalenia należnego podatku od towarów i usług, zostanie określona na podstawie jej wartości rynkowej odpowiadającej wartości nakładów poniesionych dotychczas na przedmiotową inwestycję i wartość ta będzie określona jako wartość brutto wkładu do spółki komandytowej. Należny podatek VAT będzie zatem zawarty w ustalonej wartości brutto nieruchomości. Wartość nieruchomości oraz obliczony w powyższy sposób podatek od towarów i usług zostaną wykazane w fakturze VAT wystawionej na rzecz tworzonej spółki komandytowej, która zostanie wskazana jako nabywca przedmiotu wkładu. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00