Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2012, sygn. IBPBII/2/415-800/12/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-800/12/HS
Automatyczne i przymusowe umorzenie udziałów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 18 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu przymusowego lub automatycznego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni posiada w Polsce stałe miejsce zamieszkania i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
W chwili obecnej córka wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której posiada udziały. Córka planuje przekazać wnioskodawczyni w darowiźnie część albo wszystkie swoje udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością by w ten sposób zabezpieczyć ją na przyszłość i zapewnić jej niezależność finansową na starość.
Przekazanie udziałów na rzecz wnioskodawczyni wiąże się jednak z pewnym ryzykiem wynikającym z brzmienia umowy spółki, której udziały mają być przedmiotem darowizny. Zgodnie bowiem z jej treścią, w przypadku nieodpłatnego zbycia udziałów Spółki przez wspólnika udziały te będą mogły podlegać przymusowemu lub automatycznemu umorzeniu. Uchwałę w sprawie przymusowego umorzenia będzie mogło podjąć Zgromadzenie Wspólników, które winno być w tej sprawie zwołane w terminie do 30 dni od daty powiadomienia Spółki o nieodpłatnym zbyciu jej udziałów. Uchwała powinna zawierać podstawę prawną umorzenia oraz uzasadnienie. Wynagrodzenie za umorzony udział będzie określać się w wysokości wartości rynkowej tych udziałów z dnia ich umorzenia, które nie może być jednak niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. Uprawnionym do trzymania wynagrodzenia będzie właściciel udziałów, a cała spłata winna nastąpić najpóźniej w terminie do 48 (czterdziestu ośmiu) miesięcy od daty rejestracji przez właściwy sąd rejestrowy uchwały o przymusowym umorzeniu udziałów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right