Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2012, sygn. IBPP2/443-878/12/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-878/12/WN

 opodatkowanie opłaty rezerwacyjnej przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej, powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2012r. (data wpływu 24 sierpnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie opodatkowania opłaty rezerwacyjnej przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej,
  • nieprawidłowe - w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie opodatkowania opłaty rezerwacyjnej przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej oraz powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również Spółka) zamierza wznowić działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na organizowaniu procesu realizacji inwestycji budowlanych tj. budowie, a następnie sprzedaży lokali mieszkalnych bądź usługowych i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W przypadku takiej działalności zdarzać się będą sytuacje, iż przed zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży lokali, w tym obecnie umowy deweloperskiej w rozumieniu ustawy z 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz ostatecznej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, Spółka będzie zawierać tzw. umowy rezerwacyjne. W ramach umowy o rezerwację Spółka zobowiąże się wobec Klienta do dokonania rezerwacji określonego lokalu na czas oznaczony oraz do zawarcia w przyszłości z Klientem umowy deweloperskiej o określonej treści, w tym zawierającej również ustalenie ceny za przedmiot sprzedaży, a ten zobowiąże się do zapłaty na rzecz Spółki opłaty rezerwacyjnej. Zgodnie z postanowieniami umowy rezerwacyjnej, nie zawarcie umowy deweloperskiej w oznaczonym terminie będzie skutkowało tym, iż umowa rezerwacyjna wygaśnie bez potrzeby składania odrębnych oświadczeń. Ponadto, zobowiązanie Spółki do zawarcia umowy deweloperskiej wygaśnie, jeżeli rezerwujący nie wystąpi w określonym terminie z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy deweloperskiej. Z umowy rezerwacyjnej będzie wynikało też, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej lub umowy deweloperskiej Spółka zaliczy kwotę opłaty rezerwacyjnej w całości na poczet przedmiotu rezerwacji - lokalu będącego przedmiotem transakcji - pomniejszając tym samym wysokość wpłaty należnej Spółce z tytułu zapłaty ceny w związku z zawarciem umowy. W razie rezygnacji lub nieprzystąpienia do zawarcia umowy przedwstępnej/deweloperskiej w określonym terminie Spółka dokona zwrotu Klientowi opłaty rezerwacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00