Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2012, sygn. IBPBII/1/415-568/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-568/MCZ

ulga rehabilitacyjna zmiana mieszkania

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 01 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej przez podatnika mającego na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej przez podatnika mającego na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Córka Wnioskodawczyni, która w dniu 17 sierpnia 2012 r. ukończy 18 lat jest od urodzenia osobą niepełnosprawną z orzeczonym stopniem niepełnosprawności w stopniu znacznym. Ponieważ córka ze względu na stan zdrowia nie może chodzić po schodach (Wnioskodawczyni z córką mieszka na II piętrze w komfortowym mieszkaniu o powierzchni 70 m2), Wnioskodawczyni została zmuszona do podjęcia decyzji o zamianie swojego mieszkania na mieszkanie znajdujące się na parterze z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.

Wnioskodawczyni nadmieniła, że do chwili obecnej jej córka jest wynoszona na rękach (po schodach) do mieszkania. Ponieważ córka jest osoba ważącą około 50 kg, wynoszenie jej na rękach po schodach stało się czynnością uciążliwą i niebezpieczną. W związku z tym córka stała się więźniem we własnym mieszkaniu z brakiem możliwości codziennych spacerów, które stanowią podstawę jej rehabilitacji, odpowiedniej edukacji, czy korzystania z badań lekarskich w przychodni czy rehabilitacji ruchowej, które musiały zostać zastąpione pomocą w warunkach domowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00