Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2012, sygn. IBPBI/1/415-1283/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1283/11/AP
skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz rozpoczętą na niej budową budynku usługowo-mieszkalnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 16 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej wraz z rozpoczętą na niej budową budynku usługowo-mieszkalnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży podatkowych sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej wraz z rozpoczętą na niej budową budynku usługowo-mieszkalnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W grudniu 1998 r. została zakupiona nieruchomość gruntowa wraz z rozpoczętą budową budynku usługowo-mieszkalnego. W listopadzie 1999 r. zakupiono niezabudowaną działkę wydzieloną na powiększenie ww. nieruchomości. Nabycia te nie były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również transakcje nie zostały opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Po zakupie podjęto decyzję o kontynuacji budowy budynku, przy czym rozbudowę części usługowej zaliczono do inwestycji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego też korzystano z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach towarów i usług, dotyczących tej inwestycji, ustalając wartość podatku naliczonego proporcją określającą udział powierzchni przypadającej na część usługową w powierzchni całkowitej budynku. W ten sam sposób obliczano także wartość kosztów, zaliczanych do wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego. Pierwszy etap prac zakończono w 2003 roku i w grudniu 2003 roku uzyskano od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenie na częściowe użytkowanie budynku. Również w grudniu 2003 roku wprowadzono obiekt do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej jako budynek pensjonatu. W wartości początkowej budynku nie uwzględniono wynikającego z aktu notarialnego kosztu pierwotnego zakupu, odsetek od kredytu zaciągniętego w 2002 roku na dokończenie inwestycji. Odsetki od zaciągniętego kredytu nie były również w żadnym okresie zaliczane do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Do ewidencji środków trwałych nie wprowadzono gruntów. Od grudnia 2003 roku do czerwca 2007 roku niemieszkalna część budynku była przedmiotem najmu, rozliczanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W lipcu 2007 roku z uwagi na zakończenie najmu budynek przekazano na cele prywatne właściciela. Od lipca 2007 roku zaprzestano również zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. W sierpniu 2006 roku zaciągnięto kredyt na rozbudowę części mieszkalnej budynku oraz na spłatę kredytu zaciągniętego w 2002 roku. Odsetki od tego kredytu również nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Po 2003 roku nie prowadzono robót budowlanych w części budynku przeznaczonej na cele działalności gospodarczej. Nie odliczano podatku naliczonego od faktur dokumentujących zakup usługi i towarów związanych z rozbudową części mieszkalnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right