Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2012, sygn. IBPBI/1/415-1127/11/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1127/11/BK
Ustalenie źródła przychodów właściwego do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu udzielania pożyczek.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia w 10 października 2011r. (data wpływu do tut. Biura 3 listopada 2011r.), uzupełnionym w dniu 17 stycznia 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów właściwego do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu udzielania pożyczek jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 listopada 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów właściwego do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu udzielania pożyczek. Powyższy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 4 stycznia 2012r. Znak: IBPBI/1/415-1127/11/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 17 stycznia 2012r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży detalicznej m.in. książek i odżywek prowadzonej w niewyspecjalizowanych sklepach oraz na doradztwie w zakresie informatyki i oprogramowania. Wnioskodawca chciałby w przyszłości udzielać pożyczek społecznościowych. System ten umożliwia kontakt osób, które potrzebują pożyczek (pożyczkobiorcy-PB) z osobami, które dysponują środkami do ulokowania (pożyczkodawcy-PD). Transakcję inicjuje PB, wyrażając chęć zaciągnięcia pożyczki na określoną kwotę (tyle ile chce pożyczyć), określa okres spłaty i oprocentowanie. Umownie nazywa się to aukcją, jednak żadna licytacja nie ma miejsca. PD składają oferty w aukcji dokonując wpłat na konto serwisu ze wskazaniem danej aukcji (obrazowo można to opisać jako zbieranie na pożyczkę dla jednej osoby przy pomocy składek kilku osób). Wpłata jednego użytkownika nie może przekraczać 500 zł. Aukcja trwa 7 dni. Jeśli w ciągu 7 dni suma wpłat osiągnie wymagany przez PB limit lub w momencie zakończenia aukcji połowę określonego limitu, umowy uznaje się za zawarte. W takim przypadku system generuje szereg elektronicznych umów (PB z każdym PD) i przelewa środki wpłacone przez wszystkich PD na konto PB. PB co miesiąc spłaca ratę pożyczki na konto serwisu, a serwis rozdysponowuje środki pomiędzy konta wszystkich PD. Miesięczna rata stanowi odpowiednią część otrzymanego kapitału i jest powiększona o ustalone odsetki. Wynagrodzeniem PD i jedynym dochodem z tej działalności jest oprocentowanie określone przez PB przy zakładaniu aukcji, które otrzymuje w związku z ulokowaniem pewnej kwoty pieniężnej na pewien czas. Jedyną korzyścią PB jest możliwość pożyczania określonych kwot pieniężnych na pewien okres czasu, legitymując się bardzo ograniczonymi formami zabezpieczającymi. Ważną cechą systemu jest możliwość inwestowania na wielu aukcjach przez PD i zakładanie kilku (choć sumarycznie, co do kwoty ograniczonych) aukcji przez PB.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right