Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2012, sygn. IBPBI/1/415-1057/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1057/11/AP
Czy zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych powinny być uiszczane od całości bieżącego dochodu uzyskiwanego przez spółkę jawną, czy też jedynie od dochodu, który jest dzielony i faktycznie przekazywany wspólnikowi?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 10 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przez wspólnika spółki jawnej dochodu z tytułu uczestnictwa w tej Spółce oraz obowiązku uiszczania w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od całego dochodu uzyskanego (należnego) w ramach tej Spółki - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 października 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przez wspólnika spółki jawnej dochodu z tytułu uczestnictwa w tej Spółce oraz obowiązku uiszczania w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od całego dochodu uzyskanego (należnego) w ramach tej Spółki.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Do tej pory uiszczał zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych obliczając je od bieżącego dochodu uzyskiwanego przez spółkę. W rzeczywistości jednak, jedynie niewielkie środki pieniężne były przekazywane na prywatne konta wspólników (lub pobierane gotówką). Większość zaś wypracowanego zysku pozostawała w spółce, jako kapitał obrotowy umożliwiający prowadzenie bieżącej działalności oraz dalszy rozwój spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right