Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2012, sygn. IPTPP1/443-460/12-4/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-460/12-4/MG
Czy od wpłat mieszkańców partycypujących w kosztach budowy przydomowej oczyszczalni ścieków należy odprowadzić podatek VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2012 r. (data wpływu 8 czerwca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 sierpnia 2012 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłat mieszkańców partycypujących w kosztach budowy przydomowych oczyszczalni ścieków jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania wpłat mieszkańców partycypujących w kosztach budowy przydomowych oczyszczalni ścieków;
- prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z budową przydomowych oczyszczalni ścieków.
Pismem z dnia 23 sierpnia 2012 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.) uzupełniono wniosek w zakresie doprecyzowania opisu zaistniałego stanu faktycznego oraz przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu).
Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Gmina realizuje w ramach wykonywania zadań własnych inwestycje . Inwestycje te finansowane są z wpłat mieszkańców gminy i środków pozyskanych w ramach pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby zrealizować w pełni cel budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, zawierane są umowy cywilno-prawne z mieszkańcami, na podstawie których są oni zobowiązani do dokonywania określonych wpłat na rachunek Gminy, w związku z tym partycypują w kosztach budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Umowy zawierane mają poniższą treść:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right