Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2012, sygn. IPTPP4/443-288/12-4/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-288/12-4/UNR
Czy wypłata dywidendy w przedstawiony sposób podlega w spółce opodatkowaniu podatkiem VAT i ewentualnie z jaką stawką podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lipca 2012 r. (data wpływu 23 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wypłaty dywidendy w formie rzeczowej oraz zastosowania stawki VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wypłaty dywidendy w formie rzeczowej oraz zastosowania stawki VAT.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 lipca 2012 r. w zakresie doprecyzowania zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe. (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Spółka prowadzi działalność handlową sprzedaż taśm samoprzylepnych i folii stretch oraz działalność usługową - wynajem nieruchomości własnych, będących w spółce środkiem trwałym. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka zamierza wypłacić dywidendę w formie rzeczowej, poprzez przekazanie nieruchomości będącej jej środkiem trwałym. Zgodnie z umową spółki dywidenda może być wypłacona jako świadczenie pieniężne, a także może być świadczona w rzeczach. Nieruchomość, która miałaby zostać przekazana, stanowi grunt wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem wielorodzinnym. Spółka nabyła grunt bez VAT. Wskazany budynek spółka wybudowała i w czasie prowadzonej inwestycji odliczyła VAT (w różnych stawkach) od faktur zakupu materiałów i usług. Budynek został przyjęty do ewidencji środków trwałych w 2002 r. i jest przeznaczony na wynajem: mieszkania wyłącznie na cele mieszkalne (sprzedaż usług najmu -VAT zwolniony) oraz garaże (sprzedaż usług najmu VAT stawka podstawowa).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right