Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2012, sygn. ILPP1/443-826/12-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-826/12-4/MK
Czy Wnioskodawczyni sprzedając grunt w części, w której jest właścicielką (części działki nr 240 AM-8), a grunt ten jest w jej części majątkiem prywatnym nie związanym z żadną działalnością gospodarczą pomimo, że część właścicieli tego gruntu na jego połowie (geodezyjnie nie wyodrębnionej) prowadzi inwestycję i w tej części grunt jest nieodpłatnie użytkowany przez spółkę () i związany z prowadzoną działalnością przez spółkę (), powinna całą wartość gruntu potraktować jako transakcję nie podlegającą ustawie o podatku od towarów usług i nie opodatkowywać tej transakcji VAT 23%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2012 r. (data wpływu 6 września 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy udziału w nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy udziału w nieruchomości. Dnia 12 listopada 2012 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Pani Y (dalej: Wnioskodawczyni) nabyła 30 listopada 2006 r. zgodnie z aktem (), udział w nieruchomości gruntowej działka nr 240 (). Sprzedaż nieruchomości planowana jest na miesiąc październik 2012 r. W przypadku tej sprzedaży w październiku 2012 r. warunek zwolnienia z opodatkowania dotyczący okresu 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, będzie spełniony. Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest wspólnikiem żadnej spółki. Grunt powyższy w części przypadającej na udział Wnioskodawczyni jest jej majątkiem osobistym, zakupionym na cele prywatne, niezwiązane z ewentualną działalnością gospodarczą. Właścicielami tego gruntu oprócz Pani Y są jeszcze inne osoby fizyczne. Na połowie działki (geodezyjnie niewyodrębnionej) gruntu 240 Am-X KW () Spółka jawna X (KRS: (), REGON: ()) rozpoczęła inwestycję budowlaną i na dzień sprzedaży inwestycja ta nie będzie ukończona (nie zostanie oddana do użytkowania i nie będzie żadnym środkiem trwałym). Inwestycja została rozpoczęta w dniu 26 listopada 2007 r. zgodnie z decyzją Starosty Powiatu () nr () z dnia 24 października 2007 r., a dotyczy budowy budynku gastronomiczno-hotelowego - inwestycja realizowana jest na działce gruntu nr 240 KW (). Planuje się sprzedaż całego gruntu wraz z niezakończoną inwestycją na rzecz podmiotu trzeciego, który zamierza wykorzystywać całą nieruchomość (grunt + niezakończoną inwestycję), w celach prowadzonej działalności gospodarczej. Inwestycja była dokonywana wyłącznie przez Spółkę X i tylko z jej środków. Wnioskodawczyni nie partycypowała w kosztach tej inwestycji. Spółka realizowała tą inwestycję tylko na połowie całego gruntu, tj. działka nr 240 () i tylko za pieniądze pochodzące z działalności gospodarczej Spółki. Sprzedając całość Spółka X wystawi fakturę VAT ze stawką 23% tylko na sprzedaż niedokończonej inwestycji budowli.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right