Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2012, sygn. ILPP4/443-278/12-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-278/12-2/ISN

1. Czy dla celów podatku VAT właściwe jest ujęcie faktur VAT korygujących w deklaracji VAT -7 w bieżącym okresie, czyli w maju 2012 r.?
2. Czy dla właściwej i poprawnej dokumentacji wystarczające i prawidłowe jest wystawienie zbiorczej faktury korygującej zawierającej załącznik ze wszystkimi szczegółami z faktury pierwotnej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2012 r. (data wpływu 25 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu ujęcia faktur korygujących w deklaracji VAT-7 oraz wystawienia zbiorczej faktury korygującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu ujęcia faktur korygujących w deklaracji VAT-7 oraz wystawienia zbiorczej faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od początku działalności Wnioskodawcy jego głównym kontrahentem jest spółka z Kanady, z którą łączy go długoterminowa umowa współpracy. Zapisy tej umowy zobowiązywały Zainteresowanego do zastosowania odpowiednich obniżek cen związanych m.in. ze zmianą kursów walut. Analizując tę sytuację Spółka stwierdziła, że konsekwencją owych zapisów byłyby negatywne skutki dla niej w przyszłości. W związku z tym, Wnioskodawca podjął negocjacje z klientem o zmianę niekorzystnych zapisów (eliminacja wpływu zmienności kursu na cenę sprzedaży). Negocjacje w tej sprawie toczyły się od 2010 r. do 2012 r. W trakcie prowadzenia negocjacji Zainteresowany nie miał pewności co do kwoty o jaką wartość sprzedaży w 2010 r. zostanie obniżona. Finalnie porozumienie podpisano w styczniu 2012 r., natomiast do końca maja 2012 r. trwały rozmowy związane z ustaleniem ostatecznego sposobu rozliczenia. W zamian za zmianę niekorzystnych zapisów w umowie, Spółka zobowiązała się do obniżenia cen sprzedaży w 2010 r. Obniżka dotyczyła całej sprzedaży dla tego kontrahenta w 2010 r. Dla tego kontrahenta Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie obróbki mechanicznej części, które zgodnie z art. 28b ustawy VAT na terytorium Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz sprzedaje wytworzone wyroby, które dla celów podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o VAT rozpoznaje jako eksport i po dopełnieniu warunków stosuje stawkę VAT 0%. Na mocy tego porozumienia w maju 2012 r. Zainteresowany wystawił dwie zbiorcze faktury VAT korekty (oddzielnie opodatkowane 0% i np) i dokonał płatności. Do tych faktur Spółka załączyła specyfikacje, z których wynika m.in.: data sprzedaży i numer faktury pierwotnej, nazwa towaru, ilość, pierwotna cena i wartość netto, stawka VAT (0% lub np) oraz właściwe dane po korekcie (cena i wartość). Łącznie dane na fakturze korygującej i załączniku zawierają informacje, których podanie jest wymagane rozporządzeniem z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00