Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2012, sygn. ILPP1/443-771/12-2/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-771/12-2/AWa

Czy firma w opisanej sytuacji powinna, w jakim momencie, w jakiej wielkości i w jaki sposób dokonać korekty naliczonego podatku VAT związanego z wytworzeniem mieszkań?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2012 r. (data wpływu 16 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej jako osoba fizyczna pod nazwą Firma Y. Przedmiotem działalności firmy jest budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych. Budowane mieszkania spełniają definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a zgodnie z art. 41 ust. 2 i ust. 12 ww. ustawy, do dostawy obiektów zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się stawkę VAT 8%. Celem budowy mieszkań jest ich sprzedaż. Wszystkie powierzchnie mieszkań indywidualnie nie przekraczają 150 m&². Zakupy dotyczące budowy mieszkań służą sprzedaży opodatkowanej, stąd też firma odlicza od zakupów podatek VAT w 100%. W przypadku nieosiągnięcia celu sprzedaży, aby ograniczyć straty wynikające z bieżącego utrzymania część mieszkań jest wynajmowana na rzecz osób fizycznych wyłącznie na cele mieszkalne. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 cyt. ustawy, usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Za wynajmowane mieszkania firma wystawia osobom fizycznym comiesięczne faktury ze stawką zwolnioną podając jako podstawę zwolnienia na fakturze cytowany wcześniej art. 43 ustawy o VAT. Jednocześnie pomimo wynajmowania mieszkań firma cały czas oferuje mieszkania wynajmowane do sprzedaży, co zastrzegane jest również w umowach wynajmu. Mieszkania te nie są przyjęte na środki trwałe, w księgach rachunkowych sklasyfikowane są jako produkty gotowe wycenione wg kosztu wytworzenia. Po zakończeniu roku obrotowego firma ustala proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. Proporcja ta przekracza 98%, a kwota podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu wynikająca z zastosowania tej proporcji jest mniejsza od kwoty 500 zł. W związku z tak wyliczoną proporcją podatnik uznaje, że proporcja wynosi 100% i odlicza VAT w całości. W momencie, gdy dochodzi do sprzedaży mieszkania, będącego wcześniej przedmiotem wynajmu, firma opodatkowuje tą transakcję stawką 8% bez względu czy kupującym jest osoba fizyczna prowadząca działalność, czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00