Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.04.2012, sygn. ILPP2/443-31/12-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-31/12-2/MN
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług wykonywanych w ramach prywatnego nauczania oraz w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług na podstawie umów zawartych z przedszkolem.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2011 r. (data wpływu 3 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:
- jest prawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług wykonywanych w ramach prywatnego nauczania,
- jest nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług na podstawie umów zawartych z przedszkolem.
UZASADNIENIE
W dniu 3 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest absolwentem Akademii (tytuł magistra uzyskany w dniu 4 kwietnia 2007 r.). Posiada specjalizację instruktora dyscypliny sportu: taniec sportowy. Zainteresowany odbył zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego kurs wychowawców wypoczynku dla dzieci (uprawnienia uzyskane w dniu 27 marca 2003 r.). Zgodnie z uznawaną definicją, nauczyciel to odpowiednio przygotowany specjalista do prowadzenia pracy dydaktyczno-wychowawczej (nauczającej) w instytucjach oświatowo-wychowawczych, a więc w szkołach, przedszkolach, na kursach lub innych placówkach pozaszkolnych lub poszkolnych. Wnioskodawca uważa, że spełnia w całości te wymogi (http://www.edukacja.net/nauczycielu-pisz-dla-nas/481-nauczyciel---wychowawca; także: ustawa o systemie oświaty z 1991 r.), o czym zaświadczają jego zdaniem dokumenty w załączeniu do wniosku. Od dnia 1 września 2008 r., w ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa, Zainteresowany wykonuje usługi polegające na nauce tańca oraz rytmiki-umuzykalnienia. Usługi wykonywane są w przedszkolach publicznych i niepublicznych w godzinach ich funkcjonowania w ramach wspomagania procesu edukacyjnego. Dzięki osiąganym sukcesom (liczne nagrody zdobywane przez wychowanków w organizowanych międzyprzedszkolnych konkursach), usługi Wnioskodawcy cieszą się dużym powodzeniem. Do końca ubiegłego roku usługi powyższe korzystały ze zwolnienia od podatku VAT. Wraz z nowelizacją przepisów o podatku VAT powstała określona niepewność, czy dalsze zwolnienie jest uprawnione. Wymienione we wniosku usługi Zainteresowany świadczy jako nauczyciel osobiście. Usługi swoje Wnioskodawca świadczy na podstawie umów zawartych z przedszkolem. Zainteresowany uważa, że zwolnienie na podstawie ustawy o VAT, art. 43 ust. 1 pkt 27 ma zastosowanie do usług nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczonych przez osoby fizyczne, które są nauczycielami. Ponieważ w przedmiotowym przypadku, usługa nauczania jest świadczona przez Wnioskodawcę jako nauczyciela będzie podlegała zwolnieniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right