Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2012, sygn. ILPP2/443-1373/11-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1373/11-4/AK

Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług finansowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2011 r. (data wpływu 30 września 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 grudnia 2011 r. (data wpływu 3 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług finansowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług finansowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 stycznia 2012 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną zgodnie z PKD 2007 jako: 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (jest to jedyna jego działalność). Podklasa ta obejmuje m.in. działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp. Powyższy opis odzwierciedla przedmiot działalności Zainteresowanego. Wnioskodawca zajmuje się jednodniowym inwestowaniem na amerykańskich rynkach papierów wartościowych. Odbiorcą jego usług jest jedna firma, zarejestrowana na terytorium RP, niebędąca podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwu temu Zainteresowany wpłacił depozyt pieniężny zabezpieczający jego ewentualne straty z transakcji na giełdzie. Po wpłaceniu depozytu otrzymał on dostęp do giełd amerykańskich i możliwość inwestowania środków firmy, które wielokrotnie przewyższają wpłacony kapitał. W zamian za to część zysków Wnioskodawcy z transakcji giełdowych oddaje na rzecz usługobiorcy. Decyzje inwestycyjne podejmuje na własny rachunek, nie są one przez nikogo zlecane. Transakcje, które zawiera dotyczą pojedynczych papierów wartościowych, a nie portfeli papierów oraz kończą się przed zamknięciem giełdy. Po każdej sesji giełdowej są one rozliczane i ustalany jest dzienny zysk/strata Zainteresowanego. W przypadku, gdy jego miesięczny bilans jest dodatni firma partnerska wypłaca mu część osiągniętego zysku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00