Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2012, sygn. ITPP1/443-437/12/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-437/12/TS

Możliwości odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanego dokumentu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2012 r. (data wpływu 11 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 17 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanego dokumentu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 17 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanego dokumentu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 15 grudnia 2008 r. podpisała Pani umowę leasingu operacyjnego na 3 samochody dostawcze typu van. Z dniem 14 grudnia 2011 r. dokonała Pani wykupu przedmiotu leasingu i otrzymała całkowitą dokumentację pojazdów wraz z kartami pojazdu oraz innymi dokumentami koniecznymi do ich przerejestrowania. W dniu 30 grudnia 2011 r. otrzymała Pani z Towarzystwa Leasingowego pismo wzywające do zapłaty podatku VAT wraz z zestawieniem faktur korygujących od początku trwania umowy leasingowej tj. od dnia 15 grudnia 2008 r. na 3 pojazdy (data sporządzenia pisma 12 grudnia 2011 r., data wysłania 23 grudnia 2011 r.). Wezwanie dotyczyło naliczonego w grudniu 2011 r. VAT-u od dnia 15 grudnia 2008 r. za usługi dodane, tj. ubezpieczenie samochodów (faktury, jakie Pani otrzymywała wcześniej dotyczyły ubezpieczenia i posiadały pozycję zwolnione z VAT). Wskazała Pani, iż kontaktowała się kilkukrotnie z Towarzystwem Leasingowym, wskazując, iż otrzymane dokumenty nie spełniają wymogów faktury korygującej są tylko ich zestawieniem. Stanowisko takie potwierdza forma tegoż pisma w nagłówku jest opis korekty faktur VAT z datą wystawienia 12 grudnia 2011 r., a w dalszej treści wykazane numery faktur korygujących wraz z ich datami wystawienia. Podkreśliła Pani, iż nigdy nie otrzymała faktur korygujących wykazanych w zestawieniu korekty faktur VAT. Poprosiła Pani Towarzystwo Leasingowe o przesłanie duplikatów faktur korygujących wykazanych w zestawieniu, niestety otrzymała odmowę przekazania tychże faktur korygujących z interpretacją Towarzystwa, iż przesłany dokument nie jest zestawieniem, lecz dokumentem mającym znamiona faktury korygującej, zgodnie z § 14 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. i jest to ich stanowisko ostateczne. Wskazała Pani, iż z całą korespondencją udała się do Urzędu Skarbowego celem ustalenia faktycznego. Wstępna analiza pracownika Urzędu Skarbowego potwierdziła Pani zastrzeżenia, jednakże to stanowisko nie może być wykładnią. Ponowiła Pani kontakt z Towarzystwem Leasingowym, przedstawiając stanowisko, iż wykaz korekty faktur VAT jest zestawieniem (wskazane są dokładnie nr faktur, nr faktur korygujących, daty wystawienia oraz kwoty podlegające korekcie), jednakże Towarzystwo odmówiło po raz kolejny przesłania stosownych faktur korygujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00