Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2012, sygn. ITPB1/415-1186a/11/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1186a/11/WM

Zakres skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dniu 24 listopada 2011 r. (data wpływu 29 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismami z dnia 9 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) i 18 lutego 2012 r. (data wpływu 23 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą m.in. w zakresie wydobycia kopalin opodatkowaną podatkiem liniowym wg stawki 19%, zarejestrowaną jako podatnik podatku VAT czynny. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W roku 2009 nabyła poza działalnością gospodarczą niezabudowaną nieruchomość gruntową nr ewidencyjny 237. Po zakupie nieruchomości, Wnioskodawczyni wystąpiła w ramach prowadzonej działalności gospodarczej o wydanie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego na ww. nieruchomości. Decyzja o przyznaniu koncesji została wydana 23 sierpnia 2010 r. przez Marszałka Województwa. Działka 237 została podzielona na działki o nr ewidencyjnych 237/1 i 237/2. W dniu 19 września 2011 r. Marszałek Województwa, na wniosek Wnioskodawczyni, zmienił wcześniej wydaną decyzję, obejmując koncesją na wydobycie kruszywa działkę 237/2. Na działce nr 237/2 w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni dokonała inwestycji polegającej na doprowadzeniu linii energetycznej oraz umieszczeniu na działce stacji transformatorowej, to jest transformatora na słupie. Wnioskodawczyni zakupiła również dokumentację geologiczną dotyczącą przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawczyni wskazała również, że niezabudowana nieruchomość gruntowa wykorzystywana była w działalności gospodarczej, bowiem koncesja na wydobywanie kruszywa naturalnego uzyskana została w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wszelkie koszty związane z uzyskaniem koncesji, dokumentacji pozwalającej na prowadzenie kopalni były ewidencjonowane w działalności firmy, z faktur dokumentujących koszty poniesione na zakup ww. towarów i usług odliczono podatek VAT. Po oddaniu do użytku stacji transformatorowej, Wnioskodawczyni wprowadziła ją do ewidencji środków trwałych i amortyzowała. Dotychczas ww. grunt nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Obecnie Wnioskodawczyni planuje sprzedaż ww. gruntu, niezabudowanej działki nr 237/2, wraz ze zlokalizowaną na niej infrastrukturą drogową, urządzeniami energetycznymi w tym linią energetyczną, stacją transformatorową o mocy 400 KVA (transformator na słupie) oraz informacją geologiczną dotyczącą tej nieruchomości, dokumentami koniecznymi dla prowadzenia kopalni, w szczególności dokumentami zawierającymi plan zagospodarowania złoża, wypisy i wyrysy, raport oddziaływania na środowisko, dokumenty związane z budową i oddaniem do użytkowania kopalni. W akcie notarialnym będzie widniała łączna kwota netto sprzedaży nieruchomości wraz z poniesionymi na nią nakładami. Z tym, że zostanie w tym akcie wskazane, jaka część ceny dotyczy linii energetycznej wraz ze stacją transformatorową oraz dokumentacją geologiczną. Nabywca nieruchomości, zamierza prowadzić na tej nieruchomości działalność gospodarczą wydobywanie kruszywa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00