Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2012, sygn. ITPB1/415-1129/11/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1129/11/MR

Czy zasądzona w wyroku kwota odszkodowania brutto jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też należy od niej odprowadzić podatek dochodowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 25 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wierzyciel wniósł do Sądu Rejonowego, Wydział Pracy pozew w którym twierdził, że otrzymane przez niego od pozwanego wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony było niezgodne z prawem i żądał przywrócenia go do pracy, ewentualnie wypłaty odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Sąd Rejonowy Wydział Pracy wyrokiem z dnia 30 lipca 2010 r. zasądził od dłużnika, na rzecz wierzyciela tytułem odszkodowania kwotę w wysokości 10.296 zł brutto oraz zwrot kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu. Od powyższego wyroku dłużnik (pozwany) wniósł apelację. Sąd drugiej instancji apelację oddalił i utrzymał wyrok Sądu Rejonowego w mocy. Z uwagi na fakt, że dłużnik (pozwany) nie zapłacił zasądzonej wyrokiem kwoty, wierzyciel złożył do Komornika Wnioskodawcy wniosek egzekucyjny w którym domagał się egzekucji zasądzonej w tytule wykonawczym kwoty. W wyniku prowadzonego postępowania egzekucyjnego komornik wyegzekwował od dłużnika zasądzoną kwotę. Na etapie przekazywania kwoty do wierzyciela Komornik Sądowy Wnioskodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (na podstawie art. 42e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) powziął wątpliwość, czy od wyegzekwowanej kwoty nie powinien odprowadzić podatku dochodowego. Wierzyciel stanął na stanowisku, że zasądzone w wyroku odszkodowanie jest zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 punkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00