Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2012, sygn. ITPB2/415-216/12/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-216/12/TJ

Opodatkowanie odszkodowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku złożonym w dniu 2 marca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem gruntów, na których występują szkody spowodowane wyciekiem solanki z rurociągu. Fakt ten miał miejsce kilkanaście lat temu, jednak szkody spowodowane zasoleniem gleby istnieją do dzisiaj. Plony w miejscach, gdzie wystąpił wyciek, są co najmniej o połowę niższe, niż w innych miejscach pola. Z tego też względu Zakład, będący właścicielem rurociągu, wypłaca co roku odszkodowanie, na podstawie opinii biegłego, który szacuje straty i oblicza różnicę w plonach w miejscach zanieczyszczonych i wolnych od zasolenia. W rezultacie więc Wnioskodawca nie uzyskuje żadnej korzyści dodatkowej, gdyż na całym polu ponosi takie same nakłady związane z orką, siewem, nawożeniem i innymi pracami. Otrzymywane odszkodowanie wypłacane jest na podstawie umowy zawartej w dniu 10 grudnia 2008 r., która ustala zasady rekompensowania uciążliwości i ewentualnych szkód wynikających z obecności i eksploatacji rurociągów podziemnych. Wysokość i zasady ustalania otrzymywanego odszkodowania nie wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Wypłacane odszkodowanie Wnioskodawca uzyskał z tytułu ustanowienia służebności gruntowej i szkód powstałych w uprawach rolnych (art. 435 Kodeksu cywilnego), wynikających z eksploatacji lub napraw rurociągów przesyłowych ścieków przemysłowych. Wysokość tego odszkodowania ustala się według ogólnie obowiązujących zasad, tj. w oparciu o podpisaną umowę oraz wycenę rzeczoznawców do spraw rolnictwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00