Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2012, sygn. ITPB1/415-137/12/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-137/12/TK
W jaki sposób należy ustalić dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskany przez Wnioskodawcę na skutek obniżenia kapitału Spółki A w sposób opisany w stanie faktycznym (tj. bez odpłatnego zbycia udziałów Wnioskodawcy na rzecz Spółki A)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2012 r. (data wpływu 7 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczenia z tytułu obniżenia kapitału - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczenia z tytułu obniżenia kapitału.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych mającym miejsce zamieszkania w Polsce (Wnioskodawca").
W celu realizacji swoich zamierzeń inwestycyjnych, Wnioskodawca rozważa wniesienie do spółki kapitałowej z siedzibą za granicą, na terenie Unii Europejskiej (Spółka A") udziałów w innej spółce kapitałowej (Spółka B") z siedzibą na terenie Unii Europejskiej. W wyniku wniesienia Spółka A posiadać będzie bezwzględną większość praw głosu w Spółce B.
W przyszłości, Wnioskodawca może osiągać dochody ze Spółki A, w szczególności dochody z tytułu sprzedaży udziałów, dywidend oraz obniżenia kapitału zakładowego spółki. Zgodnie z przepisami prawa państwa w którym Spółka A posiada siedzibę, obniżenie kapitału zakładowego spółki odbywa się poprzez unicestwienie udziałów odpowiadających nominalnej wartości umarzanego kapitału i wypłacie kwoty odpowiadającej wartości umarzanych udziałów. Innymi słowy, jeżeli Wnioskodawca obejmie (w zamian za aport udziałów w Spółce B) udziały w Spółce A o wartości nominalnej 100, a następnie obniży kapitał zakładowy o 60, to udziały Spółki A o wartości nominalnej 60 zostaną unicestwione. Regulacja ta jest zbliżona do procedury umorzenia automatycznego lub przymusowego udziałów o której mowa w Kodeksie spółek handlowych. W każdym razie, Wnioskodawca nie będzie zbywał na rzecz Spółki A jej udziałów w celu umorzenia (jak ma to miejsce w przypadku umorzenia dobrowolnego opisanego w Kodeksie spółek handlowych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right