Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2012, sygn. ITPP2/443-1715/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1715/11/AP
Obowiązek złożenia dokumentu VAT-23 i wpłacenia podatku w terminie 14 dni w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem wózków widłowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2011 r. (data wpływu 8 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku złożenia dokumentu VAT-23 i wpłacenia podatku w terminie 14 dni w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem wózków widłowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 grudnia 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku złożenia dokumentu VAT-23 i wpłacenia podatku w terminie 14 dni w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem wózków widłowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży, wynajmu i naprawy wózków widłowych. Dokonuje zakupów wózków widłowych i części do nich w innych krajach Unii Europejskiej. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT, otrzymuje fakturę od kontrahenta unijnego i rozlicza transakcję jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w deklaracji VAT-7. Wózki widłowe, które kupuje napędzane są silnikiem o pojemności większej niż 48 centymetrów sześciennych i nie podlegają rejestracji w Polsce. Po zakupie kwalifikuje je Pan jako towary handlowe, jednak zdarzają się sytuacje kiedy klient nie jest zainteresowany zakupem wózka, tylko jego wynajmem. Wówczas dokonuje Pan przekształcenia towaru handlowego w środek trwały i dokonuje jego wynajmu. Czasami taka sytuacja zdarza się kilka, a czasami kilkanaście miesięcy po zakupie.