Metoda kasowa w VAT – sposób na niezapłacone faktury
Kasowe rozliczenie VAT jest możliwe od wielu lat, a od 2025 r. w ten sposób będzie można rozliczać PIT. Nie oznacza to jednak, że wybierając kasowy PIT, musimy wybrać kasowy VAT. Choć wybór należy do podatnika, warto się nad tym sposobem zastanowić. Niestety, w kasowym PIT nie przyjęto tych samych rozwiązań, które funkcjonują w kasowym VAT. Może to utrudnić kasowe rozliczenie tych dwóch podatków. Dlatego warto przypomnieć zasady rozliczenia kasowego VAT.
W artykule przedstawiamy, kto może skorzystać z kasowej metody rozliczania VAT oraz omawiamy zasady jej stosowania na przykładach.
Krok 1. Sprawdź, na czym polega kasowe rozliczenie w VAT
W skrócie metodę kasową można zdefiniować w ten sposób, że rozliczamy VAT należny, gdy nabywca zapłaci nam za fakturę. Również podatek naliczony odliczymy, gdy zapłacimy za otrzymaną fakturę.
1. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w metodzie kasowej
U małych podatników, którzy wybrali kasową metodę rozliczeń VAT, moment powstania obowiązku podatkowego, a tym samym termin rozliczenia VAT, jest uzależniony od otrzymania zapłaty oraz statusu nabywcy towaru lub usługi. Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego - przedstawiamy w tabeli 1.
Tabela 1. Moment powstania obowiązku podatkowego u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową
Status nabywcy, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towaru lub świadczona jest usługa | Moment powstania obowiązku podatkowego |
Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny | Obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty |
Podmiot inny niż podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny | Obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi |
Sprzedawca, aby ustalić obowiązek podatkowy, musi znać status kupującego na dzień dokonania dostawy lub wykonania usługi. Może to sprawdzić, korzystając z tzw. białej listy.
Przez otrzymanie zapłaty należy rozumieć nie tylko zapłatę gotówką lub na rachunek bankowy, ale również potrącenie (kompensatę) wzajemnych wierzytelności. Instytucję potrącenia reguluje art. 498 Kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli: