Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2011, sygn. IPPP3/443-1195/11-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1195/11-2/KB

Czy usługi zarządzania płynnością finansową świadczone przez Pool Leadera na rzecz Spółki w ramach opisanego w stanie faktycznym systemu cash-poolingu będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług (VAT)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30.08.2011 r. (data wpływu 02.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług zarządzania płynnością finansową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.09.2011 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa opodatkowania usług zarządzania płynnością finansową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza przystąpić do systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy S AB, w której rolę przewodnią pełni spółka prawa szwedzkiego działająca pod firmą: S AB z siedzibą w S., zwana dalej: Pool Leaderem.

Pool Leader zawarł z instytucją finansową P, częścią Bank z siedzibą w Szwecji, zwaną dalej: Bankiem, umowę skonsolidowanego rachunku walutowego (dalej zwana również: Umową). Zgodnie z treścią ww. umowy, skonsolidowany rachunek walutowy zdefiniowany został jako usługa oferowana przez Bank, przeznaczona do efektywnego zarządzania płynnością oraz naliczania oprocentowania w ramach grupy S (dalej również: Grupa). Usługa ta umożliwia Pool Leaderowi zgromadzenie środków finansowych Grupy w różnych walutach na rachunku dla każdej waluty (walutowe top-konto) i dysponowanie nimi w ramach Grupy. Pool Leader jest, bowiem na mocy Umowy uprawniony do wprowadzenia poszczególnych spółek z Grupy do systemu skonsolidowanego rachunku walutowego, umożliwiającego optymalne wykorzystanie środków finansowych przez te spółki (gospodarowanie nadwyżkami i niedoborami środków finansowych poszczególnych przedsiębiorstw z Grupy). Korzystanie przez spółki z Grupy z usługi skonsolidowanego rachunku walutowego oznacza prowadzenie wewnątrzkoncernowych transakcji pomiędzy Pool Leaderem i pozostałymi przedsiębiorstwami z Grupy. Wpłaty na i wypłaty z walutowego top-konta powodują powstanie między Pool Leaderem i pozostałymi przedsiębiorstwami Grupy stosunków należność-zobowiązanie. Należności i zobowiązania, jak również ich warunki zawarte są w szczegółowych umowach pomiędzy Pool Leaderem a poszczególnymi spółkami z Grupy. Mając na względzie powyższe, Spółka zamierza przystąpić do ww. umowy zawartej pomiędzy Pool Leaderem i Bankiem celem zapewnienia optymalnej płynności finansowej Spółki, jak również zmniejszenia kosztów finansowania zewnętrznego (np. w postaci kosztów kredytowania w bankach).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00