Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2011, sygn. IPPP3/443-1300/11-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1300/11-2/KB

Czy transakcja zbycia przez Zbywcę nieruchomości gruntowej lub jej części wraz z posadowionymi na niej Obiektami będzie opodatkowana podatkiem VAT? Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu opisanej transakcji? Czy jeżeli transakcja będzie miała miejsce po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia Obiektów, a strony na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT zrezygnują ze zwolnienia przewidzianego art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu opisanej transakcji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 23.09.2011 r. (data wpływu 28.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.09.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje nabycie od innej spółki kapitałowej (dalej: Zbywca) składników majątkowych, w skład których wejdzie m.in. nieruchomość gruntowa. Na nieruchomości lub jej części będzie znajdować się budynek oraz budowle lub ich części (dalej: Obiekty). Zbywca nabył przedmiotową nieruchomość, będącą przedmiotem transakcji, w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm., dalej: Ustawa o VAT), innej spółki (dalej: Wnosząca). W momencie otrzymania aportem nieruchomości trwał na niej proces inwestycyjny, w wyniku którego zostały wybudowane Obiekty. Wnosząca ponosiła w związku z tym szereg kosztów, w tym koszty materiałów budowlanych czy koszty prac budowlanych, w stosunku do których odliczała podatek VAT naliczony. Transakcja wniesienia wskazanego aportu do Zbywcy nie podlegała opodatkowaniu VAT, zgodnie z dyspozycją art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00